SME

Filiálka je pre Bratislavu podľa Freša kľúčová

Nové trolejbusy, autobusy a električky znamenajú podľa župana Pavla Freša komfortnejšie cestovanie, no po rovnako nekvalitných cestách a v rovnakých zápchach.

BRATISLAVA. Stanica Filiálka je kľúčovým projektom pre Bratislavu a tým, že sa nezačala stavať, sa posúva o ďalších päť až sedem rokov, tvrdí predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

To, že peniaze namiesto Filiálky išli nakoniec na trolejbusy, autobusy a električky podľa Freša znamená komfortnejšie cestovanie, ale po rovnako nekvalitných cestách a v rovnakých zápchach. Filiálku preto vníma pre kraj a mesto ako strategickejšiu voľbu, uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Prinieslo by to pracovné miesta v Bratislave, ale hlavne novú bratislavskú stanicu, do ktorej by sa zbiehali vlaky zo všetkých smerov," povedal Frešo a doplnil, že Bratislavský kraj sa zúčastňuje na príprave náhradnej redukovanej Filiálky.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ len štúdia

Tento projekt je však len vo fáze štúdie, takže sa výrazne oddialil. Podľa Freša sa dá stanica urobiť len z európskych peňazí. "Ani mesto, ani kraj, ani ministerstvo dopravy, ani železnice nemajú toľko peňazí z vlastných zdrojov," uviedol.

Frešo vyjadril spokojnosť s plnením niektorých cieľov v doprave. "Podarilo sa nám sprevádzkovať integrovanú dopravu. Z každého smeru Bratislavského kraja je do Bratislavy vlaková doprava a k tomu aj autobusová doprava.

Na jeden lístok sa viete v rámci kraja dostať do Bratislavy," uviedol Frešo a doplnil, že v integrovanej doprave je v prevádzke zatiaľ Bratislava a Záhorie, no do decembra chcú integrovať aj Senec a Pezinok. Frešo tiež pripomenul, že vybudovali záchytné parkoviská v Senci a v Pezinku a pravdepodobne vybudujú záchytné parkovisko aj v Malackách pri stanici.

SkryťVypnúť reklamu

"Zachovali sme tiež vlakovú dopravu na Záhorí, zo Zohoru do Záhorskej Vsi a podieľali sa na rekonštrukcii ulice Svornosti, ktorá ide na Rovinku a bola často zapchatá," dodal Frešo.

V individuálnej doprave sú podľa Freša kľúčové pre dopravu v Bratislave rýchlostná cesta R7 a diaľnica D4. "Našou úlohou bolo prejsť cez všetky prekážky, najmä administratívne, v dosahu pôsobnosti kraja. A to sa nám podarilo. Čakáme už len, kým ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja dokáže nájsť vhodný model financovania, ktorý umožní dokončiť R7 a D4. Čím skôr, tým lepšie," uviedol Frešo.

Cesty chcú ešte opravovať

Do krajských ciest druhej a tretej triedy investuje podľa Freša kraj päťkrát viac ako v predchádzajúcom období. "Do konca roka opravíme cestu, ktorá ide cez Pezinskú Babu, cestu vo Vinosadoch, riešili sme aj havarijné stavy mostov v Malackách, Tomášove, nadjazd ponad diaľnicu medzi Sencom a Pezinkom.

SkryťVypnúť reklamu

Netreba zabudnúť na nové cesty a most po povodniach v Karpatoch," dodal Frešo pri hodnotení obdobia svojho pôsobenia v Bratislavskom kraji.

V prioritách Freša je tiež lodná doprava. "Pri lodnej doprave však primárne musia prevádzkovatelia lodnej dopravy nastaviť biznis model. Ak sa nájde prevádzkovateľ, pre nás nie je problém presmerovať autobusové linky, aby pozbierali ľudí z okolitých obcí od Hamuliakova, Miloslavova cez Dunajskú Lužnú a priniesli ich k lodnej doprave," povedal Frešo.

Celá daň na cesty nejde

V rozhovore pre agentúru SITA tiež vysvetlil, prečo kraj nedáva všetky príjmy z dane z motorových vozidiel do údržby ciest napriek tomu, že doprava je jednou z priorít kraja. "Do ciest sme investovali 56 percent z príjmu z dane z motorových vozidiel a asi sedem miliónov ročne sme investovali do verejnej dopravy.

Ten zvyšok dávame do rozpočtu kraja, aby sme dorovnali nedostatok z dane z príjmu fyzických osôb. Ide na všetky ostatné činnosti a oblasti v správe kraja, teda na sociálne veci, školstvo, zdravotníctvo či kultúru," informoval Frešo, podľa ktorého je hlavný problém v tom, že Bratislavský kraj dostáva pri rozdeľovaní daní z príjmov fyzických osôb iba 50 eur na obyvateľa.

Podľa Freša dostávajú v iných krajoch 75 až 90 eur na obyvateľa a Bratislavský kraj teda dostáva najnižší podiel z daní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 998
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 920
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 723
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 378
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 689
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu