
Sergej Lobovikov: Zadumaná vdova 1907 – 1908, Zbierka T. S. Lobovikova, Petrohrad. FOTO – ARCHÍV
Čo nám Amor nadiktoval a Myšlienky tela
Projekt Tanec v Aréne sa presunul do Dvorany bratislavskej VŠMU na Zochovej ulici, dnes sa predstavenie začne o 19.00 h. Podujatie predstavuje nielen súčasný tanec, ale aj diela príbuzných scénických žánrov.
Prvým predstavením večera bude pohybovo-činoherno-bábkové pásmo Čo nám Amor nadiktoval. Absolventky Katedry bábkoherectva VŠMU V. Kořínková a M. Jánošíková si vytvorili scenár inšpirovaný knižkou J. Minárika Piesne a verše pre múdrych a bláznov. Polhodinka plná fantázie zavedie diváka do sveta vzťahov mužov a žien.
Po netradične podaných problémoch lásky sa predstaví M. Poláková s dielom Body Thoughts – Myšlienky tela. Tanečná kompozícia je vytvorená syntézou majstrovsky ovládaného violončela J. Luptáka a elektronickej hudby J. Vlka. Ženské trio – D. Hruškovičová, L. Konrádová, M. Poláková – predstaví mnohotvárny a zložitý príbeh ľudského tela.
Ruský piktorializmus prichádza do Bratislavy
Európska premiéra unikátnej výstavy vývoja piktorializmu v Rusku predstaví vo štvrtok v SNG v Esterházyho paláci tvorbu šestnástich autorov od roku 1890 po súčasnosť. Ruský piktorializmus, ktorého začiatky siahajú do 80-tych rokov 19. storočia, to je schopnosť počúvať, o čom rozpráva ticho. Vychádza zo zobrazovania krajiny a jeho stúpenci ho prirovnávali k maľbe, pričom kritici ich zase obviňovali z mechanického kopírovania.
Postupne obsiahol všetky prevládajúce žánre fotografie a vyznačil ďalšie obdobie histórie fotografického umenia v Rusku s pôsobnosťou po celom teritóriu. Piktorialisti opustili ateliér a stali sa cestujúcimi fotografmi a do výstavných priestorov sa vrátili ako „básnici krajiny“. Odmietli „dogmu akademizmu“ v kompozícii a svoje prístupy odvodzovali od umelcov Ďalekého východu a Francúzska.
Výstava, ktorá je súčasťou Mesiaca fotografie, potrvá do 28. novembra. (mi)