V Petržalke je azbestu ešte veľa v starých bytovkách. Rakovina hrozí až pri dlhodobom vystavovaní sa mu, ľudia z okolia sa teda nemusia báť.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. V troch kontajneroch v bratislavskej Petržalke našli v pondelok viac ako tonu rakovinotvorného azbestu. Niekto ho vysypal do veľkých nádob určených na rozmerný odpad.
Azbest našli na uliciach Šintavská, Holíčska a Smolenická, ktoré sú len kúsok od seba. Páchateľa nezastavilo ani to, že na sídlisku majú policajti stanicu.
Niektorí obyvatelia ešte ani v stredu poobede netušili, čo sa pri ich domoch našlo. Pri spomenutí azbestu sa zľakli.
V okolí sa pracuje na niekoľkých panelákoch, ani robotníci však o azbeste nič nevedeli a nič si nevšimli. Viacerí tvrdili, že boli včera na stavbe iba prvý deň.
„Celková hmotnosť azbestu je 1,12 tony,“ povedala hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová.
„Išlo o kontajnery, ktoré sa v rámci jesenného upratovania pristavujú na objemný a drobný stavebný odpad pre občanov, a nie pre firmy,“ povedala Ester Méraiová, hovorkyňa spoločnosti A.S.A., ktorá kontajnery pristavila.
Radnica predpokladá, že azbest mohol pochádzať zo starých bytoviek, kde ich používali napríklad vo výťahových šachtách, ale aj v bytoch.
Okoloidúcich neohrozil
Odborníci sa zhodujú, že panika nie je na mieste, azbest škodí tým, ktorí sú mu vystavení dlhšie a vo vysokých koncentráciách.
„Ľudia, ktorí neboli bezprostredne pri manipulácii s azbestom, ohrození nie sú,“ vraví Méraiová. Voľne položený azbest nepredstavuje pre človeka riziko.
„Tento odpad je nebezpečný pri manipulácii. Keď sa dielce lámu, uvoľňujú sa z nich karcinogénne látky,“ vysvetľuje.
Zamestnanci firmy, ktorá odpad odváža, však zjavne s azbestom nepočítali a nemali žiadny špeciálny ochranný odev. Méraiová to vysvetľuje tým, že dosky s obsahom azbestu sa nelámali alebo iným spôsobom neničili a robotníci boli chránení podľa zákona.
„Azbest je karcinogén, ale až po rokoch vystavenia tým vlákenkám, napríklad v prostredí, kde sa nejako rezal alebo krájal. Účinky azbestu sa môžu prejaviť aj o päť alebo desať rokov,“ vraví Jindra Holíková z regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Jednorazové vystavenie azbestu by teda rakovinu spôsobiť nemalo.
„Ide o malé ihličky, ktoré keď sa dlhodobo vdychujú, dráždia pľúcny parenchým a môžu viesť až ku výskytu rakoviny,“ vysvetľuje Holíková.
Azbest je prírodný materiál, nachádza sa aj vo vzduchu, preto na voľné ovzdušie nie sú určené limity, tvrdia hygienici. Tie sú len pre pracovné prostredie a budovy.
Odpad odviezli do Zohora
Azbest môže odstraňovať len firma s povolením. Podľa vyhlášky ho treba vyviezť na špeciálnu skládku.
Firma A.S.A., ktorá odpad pre samosprávu likviduje, azbest stabilizovala a vyviezla na skládku v Zohore.
Mestská časť podá trestné oznámenie pre všeobecné ohrozovanie. Drahšiu likvidáciu odpadu zaplatí radnica.
Na všetky stavby v okolí kontajnerov posiela stavebný dozor. Zvažuje aj zmenu pravidiel pristavovania kontajnerov.
Karcinogén má prísny režim, chceli ušetriť
Stavebné firmy často nevedia, čo robia, vraví SOŇA KRISTIÁNOVÁ z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Hrozilo niečo človeku, ktorý prešiel okolo kontajnera?
„Myslím si, že nie. Hrozbou je, ak sa do týchto dosiek nejako vŕta alebo seká. Azbest býva zabudovaný v stavbách, a ak nie je nejako poškodený, tak k uvoľňovaniu vlákien nedochádza.“
A ak človek do kontajnera hodil odpad?
„Nepredpokladám, že by došlo k nejakému masívnemu uvoľneniu do ovzdušia, aj keď sa na to niečo nahádže. Závisí to aj od veku materiálu a od toho, ako je tam ten azbest viazaný, či je konkrétny materiál krehký a podobne.“
Ako by sa mal azbest zlikvidovať?
„Odstraňovať ho môže len oprávnená firma a každú stavbu musí schváliť hygienik. Azbest musí byť pri prevoze na skládku fixovaný roztokom, ktorý zabraňuje šíreniu do okolia. Za to sa však platí, čo sa niektorým stavebníkom nepáči.“
Rakovina hrozí najmä ľuďom, ktorí s azbestom dlhodobo pracujú. Ako sa musia chrániť?
„Musia mať chránené celé telo špeciálnym oblekom. Chrániť treba oči a najmä dýchacie cesty.“
Ako často dávate pokuty za nezákonné odstraňovanie azbestu?
„Každý rok dáme aspoň tri, štyri pokuty. Väčšinou sú to menšie stavebné firmy bez oprávnenia pri opravách starších domov a často ani netušia, čo robia. V prvom rade to však treba dokázať.“
Michal Durdovanský