SME

Postoj Rakúska k vodnému dielu na Dunaji je dôležitý

Rakúska strana s výstavbou nesúhlasí, je zásadne proti a na svojom negatívnom stanovisku trvá.

BRATISLAVA. Postoj Rakúska k vodnému dielu Bratislava - Pečniansky les na Dunaji je dôležitý. Rakúska strana s jeho výstavbou nesúhlasí, je zásadne proti a na svojom negatívnom stanovisku trvá.

Ako ďalej agentúru SITA informoval predseda petičného výboru proti výstavbe vodného diela a podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Martin Berta, pokiaľ bude mať Rakúsko na výstavbu stále rovnaký názor a postoj, projekt bude hlavne politicky nepriechodný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Berta si však myslí, že projekt vodného diela je realizovateľný, na základe čoho vznikla proti nemu aj petícia. Podľa dostupných informácií majú kompetentné organizácie rozpracované konkrétne projekty. Taktiež ministerstvo hospodárstva presadzuje tento projekt do energetickej politiky SR na ďalšie obdobie. "Preto je dôležité naďalej tlačiť na vylúčenie tohto projektu z navrhovaného dokumentu," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Petícia aj do schránok

Petíciu proti výstavbe vodného diela Bratislava - Pečniansky les podpísalo približne 700 ľudí na papierovú verziu priamo na ulici, 293 online na internete. Petičný výbor začne petičné hárky distribuovať v prvý alebo druhý októbrový týždeň aj do schránok Bratislavčanov.

Reakcie ľudí na vodné dielo sú podľa Martina Bertu negatívne. "Väčšina ľudí podpísaných pod petíciu má prehľad o problematike, no nájde sa aj skupina ľudí, ktorí o týchto projektoch nepočuli," poznamenal s tým, že práve preto pripravili informačný materiál, aby sa ľudia vedeli zorientovať.

"Ako predseda petičného výboru považujem za dôležité, aby boli ľudia o týchto projektoch čo najviac informovaní," dodal pre agentúru SITA. Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja schválilo v piatok 20. septembra zmenu územného plánu, ktorá výstavbu vodného diela vylučuje.

SkryťVypnúť reklamu

Proti sú viacerí

Negatívne stanovisko k trasovaniu ropovodu cez Bratislavu, ako aj k výstavbe vodného diela na Dunaji zaujali BSK, hlavné mesto Bratislava, aj mestské časti Vajnory a Karlova Ves. Tá podporila v pondelok 23. septembra svojím uznesením petíciu a vyjadrila nesúhlas s výstavbou vodného diela Bratislava - Pečniansky les.

Petícia proti výstavbe vodného diela na Dunaji v Bratislave vznikla 5. septembra. Jej cieľom je začať diskusiu na túto tému, ale aj na tému výstavby ropovodu cez Bratislavu.

"Chceme, aby sa ľudia aktivizovali a začali na túto tému diskutovať predtým, ako sa niečo schváli,“ priblížil predseda petičného výboru Martin Berta ich zámer. Dodal, že po stretnutiach s mimovládnymi organizáciami a s odborníkmi na tému vodného diela zvážil, že tak vážne dielo, ako je toto, je pre Bratislavu veľmi riziková vec, z ktorej majú viacerí obavy.

SkryťVypnúť reklamu

Viac otázok ako odpovedí

"Chýbajú nám informácie predovšetkým pre občanov, ale aj diskusia, výstupy z nej a informácie pre BSK a mesto Bratislava,“ doplnil. Zatiaľ je podľa neho viac otázok ako odpovedí, preto je potrebné vyvolať diskusiu s ministrom hospodárstva i s ministrom životného prostredia.

Na petíciu je zriadený PO BOX 86, 840 00 Bratislava. Budú ju tiež rozosielať poštou do schránok obyvateľov, pričom v pláne je poslať minimálne 25-tisíc obálok. V nich bude leták, podpisový hárok a text petície. Ľudia ju podpíšu a vrátia na PO BOX. Všetko je podľa Bertu bezplatné.

"Ak sa ľudia budú chcieť dozvedieť viac a zistiť, ako sa petícia vyvíja, zriadili sme telefón, kde dostanú odpovede na svoje otázky,“ poznamenal. Číslo je 0949 653 321. Existuje však aj možnosť získať mnohé informácie na stránke www.martinberta.sk.

Podpisy sa zbierajú aj klasicky, ľudia chodia s hárkami a zbierajú podpisy na ulici. "Aktivizujeme takto ľudí, najskôr chceme diskutovať a až keď si vyjasníme riziká, ktoré z výstavby vyplývajú, poďme niečo schvaľovať,“ priblížil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 311
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 056
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 745
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 987
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 264
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 997
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 775
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu