BRATISLAVA. Karloveské hody sa v bratislavskej Karlovej Vsi začínajú v piatok 27. septembra. Návštevníkov čakajú koncerty, tombola aj súťaž vo varení guláša. Informuje o tom oficiálna internetová stránka bratislavskej Karlovej Vsi.
Otvorenie hodov bude na Námestí sv. Františka v piatok o 15:30. Organizátori pripravili pre návštevníkov na tento deň koncert dychovej hudby Kozovanka, aj tradičný hodový sprievod ku kostolu sv. Michala.
Bude sa hádzať mobilom
V sobotu budú hody v Líščom údolí. Na návštevníkov čakajú súbory folklórnej a ľudovej hudby aj hudobná skupina Kmeťoband. V nedeľu na rovnakom mieste vystúpi detský folklórny súbor Čečinka, skupina No name a návštevníci sa budú môcť zapojiť aj do súťaže vo varení guláša a hodu mobilom.
Dôležitosť starostlivosti o životné prostredie pripomenie Bratislavčanom a návštevníkom hlavného mesta nová interaktívna výstava v Slovenskom národnom múzeu. Prírodovedné múzeum SNM ju v sídelnej budove národného múzea otvorí v piatok 27. septembra o 14:00 v rámci celoeurópskeho podujatia Noc výskumníkov.
Pre verejnosť bude výstava nazvaná Dotyky s rozmanitosťou prístupná od stredy 2. októbra do 15. decembra, vždy v stredu, štvrtok a v nedeľu, agentúru SITA o tom informovalo Centrum múzejnej komunikácie SNM.
Výstava vznikla v spolupráci Slovenskej akadémie vied a Slovenského národného múzea. Nadväzuje na predošlé výstavy: Zázračný rok vedy (2005), Komunikácia (2006), Riziko (2007), Hráme sa s vedou (2008), Energia a prostredie pre život (2009), Potešenie z matematiky (2010), Chémia pre život (2011) a Motýľ spustil búrku (2012).
Aktuálna expozícia predstaví vedecké dôkazy o následkoch správania sa ľudstva k životnému prostrediu. “Vďaka vedcom máme dostatok dôkazov, že príroda a spolu s ňou aj my prichádzame nielen napríklad o množstvo nových liekov, ale prakticky o svoju podstatu. Vnímať to je veľmi ťažké, keďže my sami sme centrom problémov vo vzťahu k prírode a životu vôbec,“ informovalo ďalej SNM.
Lepšiemu pochopeniu neraz veľmi zložitých systémov pomôžu rozmanité, väčšinou interaktívne exponáty a aktivity, ktoré výstava ponúkne návštevníkom. Bude tu medzi iným ukážka chovania sa stabilného robota, množstvo príkladov tzv. strmého vývoja, ako je rast populácie vo svete, príklady strát energie, nemožné perpetuum mobile, ukážka merania rýchlosti svetla.
Autor výstavy Július Rosa a jej organizátori veria, že expozícia prispeje ku kvalitnému vzdelaniu mladých ľudí a zlepší prehľad o vede, vedeckých odboroch, inováciách, či o rozvoji udržateľných technológií.
Viac o programoch a výstavách v Slovenskom národnom múzeu možno nájsť na jeho webstránke – http://www.snm.sk a o podujatí Noc výskumníkov na http://www.nocvyskumnikov.sk.