
Foto: MrDesign
Architekti: Marek Varga, Miroslav Vrabel, Igor Palčo
Miesto
Bratislavské Palisády sú známou, dnes už historickou vilovou štvrťou v tesnej blízkosti hradu a centra mesta. Intenzívna zástavba v tejto časti prebiehala koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Stavali sa tu reprezentačné mestské vily bohatej aristokratickej vrstvy s kultivovanými záhradami na relatívne veľkých pozemkoch. Napriek ich veku je dodnes kvalita bývania v tejto časti Bratislavy veľmi vysoká.
Ani tu sa však čas nezastavil. Mnohé z víl sa rekonštruujú, prestavujú a dokonca menia svoje funkcie. Tak to bolo aj v prípade vily na Hlavatého ulici. Pôvodná funkcionalistická vila, postavená v 60-tych rokoch 20. storočia, prešla prednedávnom rozsiahlou prestavbou. Výsledkom je 3-podlažný dom, vyznačujúci sa racionálnym geometrizmom, transparentnosťou a čistotou formy. Jeho dispozičné riešenie má variabilný charakter, ktorý je možné prispôsobiť funkcii obytnej, ale rovnako dobre môže slúžiť aj potrebám súkromnej firmy, tak ako je to v súčasnosti.
Vplyv prostredia
Architektúra domu reaguje na dve základné danosti lokality. Tou prvou je susedstvo s funkcionalistickým domom architekta profesora Emila Belluša. Druhou danosťou je blízky kontakt a výhľad na Bratislavský hrad. Dom využíva atraktívny výhľad na hrad natočením hlavnej fasády kolmo na Hlavatého ulicu. V architektonickom členení zase reaguje na geometrické „bellušovské“ fluidum lokality. Práve z tohto dôvodu nie je uličný pohľad s hlavným vstupom nijako dominantný. V uličnej fasáde sa vstup prejavuje preskleným nárožím, prechádzajúcim cez prízemie a prvé poschodie, ktoré vhodne dosvetľuje komunikačné priestory. Tento – na prvý pohľad veľký dom má len štyri miestnosti. Dve na prízemí, jednu veľkú, čiastočne delenú na 1. poschodí a štvrtú na najvyššom 3. poschodí. Prístup k nim zabezpečuje priestranná vstupná hala s jednoramenným schodiskom, ktorá je zhora dosvetlená kruhovým strešným svetlíkom. Suterén slúži pre hospodárske zázemie a garáž.
Jednoduchosť, transparentnosť a čistota tvaru
Významným prvkom v architektúre tohto domu sú veľké, na juhozápad orientované obytné terasy, prístupné zo zvýšeného prízemia a 2. poschodia (s plochou takmer 100 m2), ktoré umožňujú užívateľom vychutnať čo možno najviac osobitých pohľadov na Bratislavský hrad. Sprostredkovanie výhľadu zabezpečujú aj netradične veľké okenné otvory (2 x 2 m, 1,6 x 2,2 m) a pomerne veľké množstvo celosklenených stien. V kombinácii s hladkými stenami fasád bez zložitých tvarových kreácií (základný tvar domu vychádza z jednoduchého kvádra) je architektúra objektu jednoznačná a čitateľná. Oslovuje transparentnosťou, hladkými čistými plochami, oslobodenými od zbytočných a častoktát formálnych ozdobných prvkov oblúčikových balustrád alebo zbytočných arkierov.
Táto nová vila si rozhodne zaslúži prívlastok – dobrá architektúra, ktorá nepodľahla štandardnému vkusu typových rodinných domov. Ukazuje cestu a možno bude aj inšpiračným vzorom pre dalších.
ANDREA BACOVÁ, Ing. arch.