BRATISLAVA. Podporovať ľudí s výtvarným nadaním, ktorí majú skúsenosť s duševnou poruchou je základnou myšlienkou Galérie nezábudka. Projekt Ligy za duševné zdravie svoje výsledky predstaví od štvrtka 26. septembra v bratislavskej Galérii 19.
V sídle galérie na Lazaretskej 19 nájdu záujemcovia o tzv. Art brut, teda neškolený výtvarný prejav, do 24. novembra výsledky viacročnej práce viacerých organizačných zložiek Ligy za duševné zdravie, najmä Galérie Nezábudka, jej arteterapeutického ateliéru a aj občianskeho združenia Duševné zdravie detí pri Klinike detskej psychiatrie. Informoval o tom Ján Šuba z občianskeho združenia Duševné zdravie detí.
Umenie ako terapia
Galéria Nezábudka vznikla v roku 2004 z iniciatívy zakladateľa Ligy za duševné zdravie psychiatra Petra Breiera podľa vzoru galérie a tvorivej dielne v Guggingu v Rakúsku. Jadro aktuálne predstavovanej výstavy tvorí zbierka Galérie Nezábudka, ale aj práce z iných občianskych združení a resocializačných zariadení.
Rovnocennou súčasťou výstavy sú sprievodné podujatia rozdelené do štyroch blokov. Prvý blok je venovaný aktivitám arteterapeutického ateliéru pri Galerii Nezábudka a letným výtvarným sympóziám v Schaubmarovom mlyne v Pezinku.
Druhý blok je venovaný výtvarným prácam detí s psychickou poruchou, najmä deťom s poruchou autistického spektra. Súčasťou uvedeného bloku bude aj príspevok venovaný diagnostikovaniu a liečbe závažných psychických porúch od autorov z Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V bloku venovanom literatúre a hudbe pod vedením spisovateľa Daniela Heviera vystúpia - neurológ Peter Kukumberg, psychiater Pavel Černák a literátka Bohuslava Vargová - Hábovčíková.
Zaujímavý bude blok venovaný arteterapii vedený zakladateľkou tejto disciplíny na Slovensku, sochárkou Jaroslavou Šickovou - Fabrici a ďalšími.
Duševná porucha ako súčasť života
Súčasťou sprievodných akcií budú aj projekcie filmov s témou duševnej poruchy a podpory duševného zdravia z tvorby režisérov a dokumentaristov: Petra Dimitrova, Dušana Hanáka, Šimona Ondruša, Jarmily Rusinkovej a Antona Szomolányiho.
"Art brut je tvorba neškolených autorov, často ľudí so skúsenosťou s duševnou poruchou. Vyviera z autentickej, vnútornej potreby tvoriť, je zbavené vedomej štylizácie a kalkulácie. Výtvarník Jean Dubuffet ho definoval, psychiater Hans Prinzhorn systematicky zbieral, triedil a archivoval. Pútalo pozornosť lekárov, filozofov, výtvarníkov ešte skôr, ako bolo takto pomenované," pripomenul Ján Šuba.
Záujem o Art brut podľa Šubu pramení aj z informovanosti verejnosti o duševných poruchách, ktorá sa pomaly, ale iste zvyšuje. Výrazne sa na tom podieľajú občianske združenia združujúce profesionálov a pacientske organizácie, ktoré sa snažia zmeniť nezmyselné postoje časti spoločnosti, predsudky voči ľuďom s psychickou poruchou, dodal Šuba.
Galéria 19 je na Lazaretskej 19 v Starom Meste otvorená denne, okrem pondelka od 14:00 do 19:00. Viac o činnosti galérie možno nájsť na jej webstráne - http://www.galeria19.sk.