Vedenie ropovodu Bratislava - Schwechat Pipeline cez takzvaný Mestský koridor odmietli v júni bratislavskí poslanci. Rozhodnúť o trase by sa malo do konca tohto roka.
RUŽINOV. Poslanci mestskej časti Ružinov uložili uznesením starostovi Dušanovi Pekárovi, aby im na najbližšie rokovanie zastupiteľstva predložil komplexný materiál o trasovaní ropovodu Bratislava Schwechat cez územie mestskej časti.
"Ropovod má viesť zastavaným územím a každá, aj drobná nehoda sa dotkne života našich obyvateľov, vysvetlil pre TASR dôvody vicestarosta Ján Buocik (SDKÚ-DS), ktorý návrh predložil na ostatnom zasadnutí ružinovského miestneho zastupiteľstva.
Starosta Ružinova by mal poslancom pripraviť informácie najmä s ohľadom na možné riziká trasovania ropovodu cez obývané územia a o prijatých uzneseniach a materiáloch vlády SR, spolu so stanoviskami odborných referátov miestneho úradu, hlavnej architektky Bratislavy, stanoviskami zainteresovaných spoločností Transpetrol, Bratislava Schwechat Pipeline GmbH, BVS, tiež ministerstiev hospodárstva a životného prostredia, ako aj akademickej obce z Prírodovedeckej fakulty UK.
Vedenie ropovodu Bratislava - Schwechat Pipeline cez takzvaný Mestský koridor odmietli v júni bratislavskí poslanci. Vyzvali vládu, aby upustila od tohto zámeru a zvážila trasovanie cez tzv. Karpatský koridor.
Zakomponovať ropovod do svojho územného plánu odmieta Bratislavský samosprávny kraj, odmieta ho aj mestská časť Petržalka. Občianske združenia a ďalší zástupcovia environmentálnych organizácií spísali protestnú petíciu.
Alternatívy trasovania ropovodu prerokoval vládny kabinet ešte v januári. Rezort hospodárstva v predloženej analýze odporúča dve trasy, ktoré vedú cez Einsteinovu a Dolnozemskú ulicu. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť do konca roka.
Celkové náklady na realizáciu projektu sa podľa rezortu hospodárstva v závislosti od definitívne vybranej trasy v rámci Mestského koridoru pohybujú od 110 do 150 miliónov eur.
Doteraz bola investovaná suma 12,5 milióna eur, z čoho podiel štátu tvorí 76 percent. Išlo o prostriedky na štúdie realizovateľnosti, technické, geologické a ekonomické projekty, zabezpečenie výkupu pozemkov či práv prechodov na území Rakúskej republiky.