BRATISLAVA. Zamestnanci bratislavského magistrátu budú od 1. októbra viazaní Etickým kódexom zamestnancov magistrátu. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii bratislavský primátor Milan Ftáčnik.
Zamestnanci magistrátu budú povinní napríklad priznať dary, ktoré pri svojej práci dostanú či spoločenské akcie, na ktoré budú pozvaní. Dokument tiež definuje, čo je to konflikt záujmov a akého správania sa majú zamestnanci vyvarovať. „Verím, že tento dokument prijmú zamestnanci s pochopením a budú sa ním riadiť,“ povedal dnes Ftáčnik.
Etický kódex sa týka 500 zamestnancov bratislavského magistrátu a mesto ho pripravovalo približne pol roka. „ Etický kódex hovorí o tom, čo je to konflikt záujmov, čo považujeme ako mesto za zneužitie úradného postavenia a kedy v rozpore s verejným záujmom dal zamestnanec prednosť súkromnému záujmu a rozhodol by inak ako sa od neho očakáva z hľadiska verejného záujmu,“ vysvetlil Ftáčnik.
Podľa etického kódexu budú musieť zamestnanci magistrátu nahlásiť i dary, ktoré pri výkone svojej práce dostanú či prípadné pozvania na spoločenské podujatia od tretej strany. Sankcia v prípade porušenia pravidiel etického kódexu bude vyplývať z pracovného poriadku, informoval Ftáčnik.
Spolu s etickým kódexom začne na magistráte fungovať aj pozícia etického kancelára. Túto funkciu bude od 1. októbra zastávať mestský kontrolór Peter Šinály. Etický kancelár bude podľa Ftáčnika človek, na ktorého sa budú môcť zamestnanci magistrátu obrátiť v prípade, že nadriadený nereaguje na zamestnancove podnety a pracovník má pocit, že nadriadený kryje nekalé či korupčné správanie.
Primátor na žiadosť zamestnancov magistrátu vymenuje aj päťčlennú Etickú radu. Tá bude zložená z pracovníkov magistrátu a zamestnanci sa na ňu budú môcť obrátiť v prípade, ak nebudú spokojní s rozhodnutím etického kancelára.
Mesto pripravuje i etický kódex pre volených predstaviteľov mesta.