Bratislavský kraj opravoval desiatky škôl a domovy dôchodcov bez súťaží. Tri firmy brali spolu veľkú časť mimoriadnych zákaziek.
BRATISLAVA. Na bratislavského župana Pavla Freša (SDKÚ) sa jeden a pol mesiaca pred samosprávnymi voľbami zosypalo množstvo havárií.
Jeho úrad opravil desiatky škôl a aj viaceré domovy dôchodcov, mnohé však bez verejnej súťaže.
Zákazku označili ako opravy havarijného stavu. V takom prípade zákon súťaž nevyžaduje.
Na opravy upozornil denník Pravda.
Frešo v pondelok odmietol, že by opravami bez súťaží obchádzal zákon.
„Je to vylúčené vzhľadom na počet kontrol, ktoré tu máme na BSK, aj vzhľadom na úpravu vnútorných predpisov.“ Tvrdí, že ich viackrát kontroloval aj Najvyšší kontrolný úrad a nič nenašli.
Cenu overujú
Zákazky
Havárie v župe
za tri roky: 11 miliónov eur, 200 opráv havarijných stavov;
MK Stavgroup 38 zákazok, z toho 21 havarijných stavov, spolu za dva milióny eur, z toho havárie 975-tisíc eur;
Batrak, 15 zákaziek, z toho 10 havarijných stavov, spolu za 1,2 milióna eur, z toho havárie 900tisíc eur
Boso 14 zákaziek, z toho 6 havarijných stavov, spolu 990-tisíc eur, z toho havárie 600-tisíc eur.
Župa tvrdí, že hoci nerobila súťaže, oslovila vždy tri firmy, z ktorých si potom jednu vybrala. "Vždy je vybraná spoločnosť, ktorá dá najnižšiu cenovú ponuku," uviedla hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.
Tyšlerová zároveň dodala, že BSK si vždy overí správnosť predloženej cenovej ponuky porovnaním s aktuálnymi ekonomickými softwérmi. "Havárie sú odstránené pri reálnych cenách."
Župa ďalej uviedla, že prostredníctvom obchodného registra overuje, či firmy majú v predmete činnosti stavebné práce a či majú odborníkov s potrebnou kvalifikáciou a odbornou spôsobilosťou na odstraňovanie havárií.
Ku kritériám výberu firmy župa podľa slov Tyšlerovej radí aj schopnosť firmy začať odstraňovať haváriu v čo najkratšom čase.
"Okrem toho pri riešení každej havárie vyhotovujeme fotodokumentáciu, tzn. od vzniku havárie až po odovzdanie diela," dodala Tyšlerová.
Firmy sa vracali
Župan navyše tvrdí, že pri opravách spolu za jedenásť miliónov nezvýhodnili žiadnu z firiem. Dôkazom má byť, že zákazku dostalo až 42 spoločností.
Zo zoznamu stavebných firiem, ktoré opravovali havarijné stavy, výraznejšie vyčnievajú tri.
Dve nitrianske firmy Batrak a Boso, ktoré majú rovnakého majiteľa Pavla Bojkovského, spolu opravovali havarijné stavy za 1,5 milióna.
Navyše mali od župy ďalšie zákazky za 700-tisíc eur. Firma Boso kúpila od kraja aj nehnuteľnosti za 780-tisíc eur.
Bojkovský je podľa zástupcov firmy až do stredy v zahraničí a nik iný sa k opravám nevyjadrí.
Ešte častejšie k haváriám volali bratislavskú firmu MK Stavgroup. Za 21 prípadov inkasovala takmer milión eur. Na iných stavebných prácach pre kraj zarobila ďalší milión.
Bez eurofondov
Frešo tiež hovorí, že Bratislavský kraj ako jediný nemôže na opravy čerpať peniaze z eurofondov a musí tak platiť zo svojho rozpočtu.
„Radi by sme opravovali, zatepľovali budovy v rovnakom objeme, aký majú k dispozícii ostatné župy z eurofondov, my však musíme plátať diery, opravovať kotolne, či dokonca WC v školách, aby nám objekty hygienik nezavrel,“ tvrdí Frešo.
Bratislavská župa dáva ročne na havarijné stavy necelé tri milióny eur zo svojho rozpočtu, napríklad banskobystrická župa má podľa neho na tieto účely 40 miliónov eur.
Podmytý múr či statika
Medzi havarijnými stavmi kraj napríklad uvádza opravu oporného múra v štátnej jazykovej škole na Palisádach, statické poruchy konštrukcií balkónov v zariadení Gaudeamus na Mokrohájskej ulici, či opravu prepadávajúcej sa podlahy na Gymnáziu na Skalickej ulici.
Konkretizovať v pondelok jednotlivé práce riaditeľ zariadenia Gaudeamus Štefan Tvarožek nechcel. „Nemôžem vám podávať tieto informácie, musíte sa pýtať majiteľa, ja som len správca majetku.“
Skóre 213 havárií v bratislavskom VÚC a dohromady 6 vo všetkých ostatných je, povedzme, že zjavný nepomer, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz