Podľa obyvateľov neboli dostatočne preukázané dôvody, prečo by sa stromy mali vyrúbať.
LAMAČ.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) chce na tomto mieste odstrániť 49 dospelých stromov. Dôvodí tým, že stromy zasahujú do ochranného pásma plynovodu a ich koreňová sústava môže poškodiť plynovodné potrubie.
Obyvatelia tieto argumenty spochybňujú. Odvolávajú sa na to, že zo strany SPP neboli dostatočne preukázané dôvody, pre ktoré je potrebné stromy vyrúbať.
Plynovod je bez poruchy, stromy majú plytké korene
"Ak sa odvolávajú na to, že stromy je potrebné vyrúbať kvôli bezpečnosti, nerozumiem tomu, prečo revízna správa SPP z apríla tohto roku konštatuje, že plynovod je z hľadiska bezpečnosti spôsobilý ďalšej prevádzky," uviedla pre TASR členka komisie životného prostredia miestneho zastupiteľstva v Lamači Monika Dobrovodská. "Navyše, v tejto správe sa tiež konštatuje, že doteraz na Bakošovej neboli hlásené žiadne poruchy," dodala.
Polemizovala tiež s názorom, že smreky, ktoré medzi plánovanými stromami na výrub majú väčšinu, môžu svojimi koreňmi poškodiť potrubie. "Smreky majú plytký koreňový systém, ktorý zasahuje do 30-centimetrovej hĺbky, no potrubie pre strednotlakový plyn, ktorý tu je, musí podľa normy byť umiestnené minimálne v hĺbke 80 cm," upozornila Dobrovodská.
Ihličnaté stromy na snímke chcú vyrúbať. Obyvateľom sa to nepáči.
FOTO - TASR
Doteraz stromy nevadili
Obyvatelia tvrdia, že neobstojí ani dôvod uskutočniť výrub preto, lebo pri prípadnej poruche by stromy bránili urgentnému zásahu plynárov.
"Stromy tu rastú 40 rokov, doteraz ich to prečo netrápilo?" opýtala sa jedna z obyvateliek ulice. Zástupcovia SPP na tieto výčitky neodpovedali, na stretnutie, ktoré bolo zvolané ako ústne pojednávanie v rámci správneho konania, neprišli.
Občania na mieste spísali petíciu proti výrubu stromov. Podľa referenta životného prostredia miestneho úradu v Lamači Mareka Poláša budú námietky občanov súčasťou rozhodnutia mestskej časti, ktoré správne konanie v súvislosti s výrubom stromov zastaví. Poláš predpokladá, že SPP sa proti rozhodnutiu samosprávy odvolá a vec bude posudzovať Obvodný úrad životného prostredia v Bratislave.
TASR sa pokúsi získať stanovisko SPP.