BRATISLAVA. Občianska charta 2010, Iniciatíva za Občiansku ústavu, Amnesty International Slovakia, Klub sýrskej komunity na Slovensku a Slovensko-ruská spoločnosť včera v centre Bratislavy uskutočnili demonštráciu za mier, solidaritu a ľudské práva v Sýrii.
"Stretávame sa pred americkým veľvyslanectvom, aby sme vyjadrili jasný odpor k uvažovanej vojne v Sýrii, ktorá nemá morálny, právny ani praktickopolitický základ. Aj keď je to ďaleko od nás, nemôže nám to byť jedno, či sa niekde bojuje a ľudia trpia.
Tento konflikt má politické, a nie vojenské riešenie. Vyvíjajme na to tlak, aby zbytočne nehynulo nevinné obyvateľstvo," povedal v úvode spoluorganizátor protestnej demonštrácie Eduard Chmelár.
Podľa neho dosiaľ nie je známy vinník použitia chemických zbraní, nikde nebol zverejnený dôkaz o vine režimu v krajine. Médiá ukazovali fotografie mŕtvych, a nie vinných. Američania hovoria, že použitie chemických zbraní je porušením medzinárodného práva a že vinníkov treba trestať. "Ale USA sa vojnou chystajú tiež porušiť medzinárodné práva obídením Bezpečnostnej rady OSN.
To je neprijateľné a situácia môže eskalovať do vysokého nebezpečenstva. Prípadná vojna je veľké riziko, ktoré môže priniesť oveľa viac mŕtvych ako doterajšie nepokoje v Sýrii. Sme proti vojnovému riešeniu, najmä keď sa ešte nevyčerpali diplomatické spôsoby," pripomenul Chmelár.
Aj ďalší rečníci boli zásadne proti vojenskému zásahu na riešenie problémov v Sýrii. Poukázali na to, že dva milióny jej nevinných obyvateľov museli opustiť svoje domovy a stávajú sa oveľa zraniteľnejší v ďalšom živote.
"Mali by sme sa poučiť z podobnej situácie v Iraku v roku 2003, ktorá sa skončila s obrovskými škodami. To by malo byť mementom," prirovnal nepokoje Branislav Fábry zo Slovensko-ruskej spoločnosti. Na jeho výzvu ruky preč od Sýrie to opakovane skandoval dav účastníkov. Z nich niektorí prišli s protivojnovými transparentmi a heslami.
"Pred 40 rokmi ukončili Američania vojnu vo Vietname. Odvtedy boli v 17 vojnových konfliktoch v rôznych krajinách. Nedovoľme, aby v Sýrii boli ďalšie milióny mŕtvych. Kríza v Sýrii trvá dva a pol roka. Migrácia obyvateľov je hrozbou. Sme tu, aby sa naštartoval mierový proces, nenásilie a mier. Veríme, že verejná mienka zamedzí vojne," konštatoval Jalal Sulejman z Klubu sýrskej komunity na Slovensku.
Na záver, po prečítaní výzvy proti vojenskej agresii v Sýrii, si prítomní uctili doterajších 100.000 mŕtvych Sýrčanov zapálením sviečok.