BRATISLAVA. V mestskej časti Ružinov osadia v priebehu septembra 100 nových smetných košov. Nové smetné koše pribudnú najmä v parkoch a na detských ihriskách, tiež na uliciach, ktoré spravuje táto mestská časť. Samospráva očakáva zlepšenie čistoty na verejných priestranstvách.
"Už dlhšie sme zbierali podnety od obyvateľov, ktorí nám dávali tipy, kde chýbajú smetné koše," vysvetlil starosta Ružinova Dušan Pekár.
Mnohé ukradli
Pekár dodal, že veľa košov z ulíc zmizlo, pretože ich niekto ukradol. Mestská časť preto bude teraz osádzať prevažne plastové smetné koše. Zároveň doplní ďalšie smetné nádoby, aby ich bolo v Ružinove viac.
Podľa Pekára teraz bude aj na samotných ľuďoch, aby si uvedomili, že papieriky od cukríkov či fľaše a plechovky od malinoviek patria do koša a nie na zem. "Nedávno som sa zúčastnil na niekoľkých akciách dobrovoľníkov zo Zelenej hliadky, ktorí po práci a bez nároku na odmenu zbierali odpadky na rôznych miestach Ružinova. Paradoxne veľakrát aj v okolí poloprázdnych smetných košov," pokračoval Pekár.
Osadenie nových smetných košov vyjde ružinovskú samosprávu na vyše 16.000 eur. Dodávateľa mestská časť vybrala formou elektronickej aukcie.