SME

KULTÚRA: V Bratislave bude víkend plný hier, filmov, súťaží a zábavy

Bratislava 9. septembra (TASR) Bratislavský Istropolis bude cez víkend 13. - 15. septembra zrejme opäť zaplnený prevažne mladými ľuďmi.

BRATISLAVA. Istropolis bude cez víkend 13. - 15. septembra zrejme opäť zaplnený prevažne mladými ľuďmi. Dôvodom sú dva súbežné medzinárodné festivaly nových comicsových a iných hier, filmov, súťaží, workshopov a besied.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem 10. ročníka Comics Salónu (comics, anime, japonská kultúra či počítačové hry) sa uskutoční 26. festival filmov, scifi, fantasy, hororu, larpov a spoločenských hier IstroCON 2013.

Vzdelávanie o popkultúre

"Vlani sme mali návštevnosť vyše 12.000 záujemcov, preto sme s radosťou pripravili tohtoročný pestrý program oboch festivalov, ktorý opäť sľubuje dobrú zábavu," informoval novinárov na dnešnej tlačovej konferencii v novej bratislavskej herni iHRYsko Róbert Žittňan, predseda občianskeho združenia (OZ) AnimeCrew, ktoré je s Veľvyslanectvom Japonska v SR a ďalšími partnermi tradičným organizátorom festivalov.

SkryťVypnúť reklamu

Ich zámerom je počas troch dní poskytnúť návštevníkom v 15 separátnych miestnostiach edukáciu, priblížiť a podporiť fenomén popkultúry a ponúknuť tiež tvorivú alternatívu trávenia voľného času bez alkoholu. Novinkou je Japanese arcade experience, sekcia japonských herných automatov s najpopulárnejšími hrami z krajiny vychádzajúceho slnka.

"Tie sú nastavené na hranie zadarmo, takže si ich môže vyskúšať každý. Z Japonska príde shamisenový majster, ktorý zahrá na jedinečnom nástroji shamisen podobajúcom sa gitare. Koncert bude mať aj skupina Revoltage hrajúca fantazijný metal," uviedol Žittňan.

Podpora tvorivosti

Pre širokú verejnosť sú festivaly tiež priestorom na sebarealizáciu a prezentovanie sa, pretože tam možno spoznať práce talentovaných výtvarníkov, comicsových tvorcov či spisovateľov. Toto je od OZ podpora kreatívnych jednotlivcov, ktorí dostávajú šancu v súťaži o najlepšiu poviedku IstroCON, z nej organizátori vydajú zbierku.

SkryťVypnúť reklamu

Opäť nebude chýbať súťaž a výstava comicsu a výtvarných diel ani besedy s úspešnými tvorcami. Jedným z nich je slovenský výtvarník Michal Ivan, ktorý tvorí pre americké štúdiá. Hosťom festivalu bude aj najúspešnejší slovenský spisovateľ v oblasti fantasy Juraj Červenák. V literárnom programe sú tiež krsty kníh.

Hobit, Batman aj origami

Návštevníci sa môžu tešiť na 15 najnovších filmov, akými sú Hobit, Batman: Návrat temného rytiera, Hunger Games či Silent Hill 2. Nebudú chýbať bloky o Star Treku, Pánovi Prsteňov, Harrym Potterovi, StarGate, Babylonu 5. Okrem širokého výber kartových a stolných hier (World of Warcraft, Warhammer, MTG, Pokémon, Yu-gi-oh, Osadníci, Puerto Rico) budú majstrovstvá Slovenska v PlayStation 2013, PC Cup a Dance Dance Revolution. S filmami, knihami a kreatívnym umením súvisí aj obľúbená kostýmová súťaž Cosplay, ktorej víťaz postúpi do európskeho finále v Londýne. Bude sa súťažiť aj v speve karaoke.

SkryťVypnúť reklamu

"Súťažami dávame šancu najmä stredoškolákom a vysokoškolákom, aby sa rozvíjali a mohli sa neskôr uplatniť v povolaní," zdôvodnil Žittňan.

Japonská kultúra sa predstaví okrem iného prednáškami o bojových umeniach kendo a iyaido, zvykoch, skladaní origami, kimonách či znakoch. Bude aj workshop o varení japonského jedla.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 360
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 927
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 493
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 4 701
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 058
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 332
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 740
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 398
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 350
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 400
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 328
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 046
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 106
  6. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 5 878
  7. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 827
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 611
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu