SME

V ZŠ Kalinčiakova sa deti chcú učiť ruštinu

Škola sa zameriava na hokej, mladí hokejisti chcú rozumieť jazyku KHL.

BRATISLAVA. Posledných päť rokov sa v Základnej škole Kalinčiakova v Bratislave začala učiť ruština. Vyberajú si ju totiž samotní žiaci, pre KHL sa chcú naučiť jazyk, ktorý bol povinný ešte pre ich starých rodičov. Záujem o športové školy však postupom rokov klesá a škola na Kalinčiakovej musí často robiť nábor namiesto výberu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve jazyky sú podľa riaditeľa školy Dušana Nogu jedným z dôvodov znižujúceho sa záujmu žiakov. "Vládnu svetu a rodičia si myslia, že u nás ich nenájdu," povedal v rozhovore pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac osemnástich

Škola na Kalinčiakovej s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy zameraným na hokej a futbal má dnes v 13 triedach vyše 260 žiakov, ktorých vyučuje 22 pedagógov. Riaditeľ priznáva, že to nie je veľa. "Máme však skúsenosti, že škola, ktorá má okolo 300 žiakov, je ideálnou školou aj na učenie, aj na prevádzkovanie, aj na celkové zvládnutie. Niekedy sme ich mali 700 a dve školy, no bol to problém," pripustil.

Aj preto dnes ZŠ Kalinčiakova prijíma do prvého ročníka maximálne 18 prvákov a v ostatných triedach sa snaží mať nie viac ako 22 žiakov. "Dnes nám ich stačí mať 17 alebo 18, zvyšok sú klubové deti, ktoré k nám prichádzajú len na tréningy."

Riaditeľ spomína, že boli časy, keď si škola musela vyberať z desiatok až stoviek detí. Dnes už o ňu taký záujem školáci nemajú. "Posledný rok sa hlásil minimálny počet, detí bolo ledva 16. Triedy sme potom dopĺňali talentovanými deťmi z klubov, oslovovali sme rodičov a dodatočne museli robiť testy, aby sme ich mohli zobrať," priblížil Noga. S názorom, že úroveň vzdelávania v športových školách je nižšia, nesúhlasí. "Rodič skôr nechápe, čo obnáša výkonnostný šport a na čo sa tam treba zameriavať."

SkryťVypnúť reklamu

Plávanie aj korčulovanie

Už deti na prvom stupni majú v škole športovú prípravu, v rámci vyučovania tak absolvujú plavecké aj korčuliarske kurzy. V piatom ročníku zase prechádzajú testami. Musia ukázať svoju bežeckú vytrvalosť, odrazovú silu či rýchlosť.

"Ak chcú ísť napríklad na hokej, sú tam ešte testy na ľade a či sú to futbalisti alebo hokejisti, majú aj testy zo slovenčiny, prírodovedy a psychologický test zameraný na odolnosť," priblížil riaditeľ. Školákov vtedy tiež delia na tých, ktorí chcú robiť výkonnostný šport a ktorí rekreačný.

Ľad si prenajímajú

Telocvičňu, posilňovňu, rehabilitačnú miestnosť aj úpolovú telocvičňu majú žiaci na Kalinčiakovej k dispozícii v budove. Ľadovú plochu aj bazén si však škola musí prenajímať. "Rodič prispieva päť až sedem eur mesačne na prenájom týchto priestorov, škola platí trénerov," podotýka riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomína však, že štúdium na Kalinčiakovej nie je len o športe. "Učíme to isté, čo všade inde, len máme menší počet hodín. Žiaci v iných školách majú jazyk štyri až päť hodín týždenne, my máme tri až štyri," porovnal. Škola má tiež napríklad výtvarný ateliér a riaditeľ podotýka, že zameškané predmety si žiaci môžu vynahradiť v rámci krúžkov.

Na 70 percent

Na otázku TASR, či dokáže škola už v mladom veku rozoznať budúceho úspešného športovca, Noga odpovedal: "Predikcia tam je. My to porovnávame s tým, ako športovali rodičia, či tam nejaké vzťahy sú alebo nie. Na takých 70 percent vieme povedať, či z neho niečo môže byť."

Riaditeľ však pripomenul, že úspech športovca závisí najmä od jeho disciplíny a prostredia, ktoré mu vytvoria rodičia. "Škola ani klub totiž nedokážu niektoré veci suplovať," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu