Najbližšie dve nedele bude Židovské komunitné múzeum v Bratislave doobeda otvorené pre verejnosť, zapojí sa totiž do Európskeho dňa židovskej kultúry a Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
BRATISLAVA. Židovské komunitné múzeum v Bratislave otvorí svoje brány počas Európskeho dňa židovskej kultúry. Múzeum sa totiž aj tento rok zapája do Európskeho dňa židovskej kultúry, ktorý sa uskutoční v nedeľu 8. septembra. Bratislavská synagóga na Heydukovej ulici, v ktorej múzeum sídli, svoje brány verejnosti otvorí od 10:00 do 13:00.
Spoluorganizátorom podujatia je aj bratislavská organizácia B´nai B´rith Tolerancia, agentúru SITA o tom informovala Dana Freyerová. Slovensko patrí medzi tri desiatky krajín, ktoré sa tradične zapájajú do Európskeho dňa židovskej kultúry. Súčasťou programu tohto dňa v Bratislave bude i prehliadka pamätníka rabína Chatama Sofera, ktorý sa pre verejnosť otvorí od 10:00 do 13:00.
Židovské komunitné múzeum pripomína históriu aj súčasnosť židovskej komunity v hlavnom meste prostredníctvom vzácnych rituálnych predmetov. Medzi unikátne patria napríklad plášte na svätú knihu Tóru či opony pre svätostánok spred dvoch storočí, vzácne tabule Desatora, ktoré kedysi zdobili stenu zbúranej synagógy na Rybnom námestí v Bratislave či fotografie študentov bratislavskej rabínskej školy - ješivy. Návštevníci môžu v múzeu spoznať aj židovské sviatky a tradície, v expozícii nechýbajú ani starožitné svietniky na sviatky Šabat či Chanuka. Medzi vzácne exempláre patrí aj kniha daňových zápisov židovskej obce z 18. storočia, ktorú Židovská náboženská obec získala na aukcii Sotheby´s v New Yorku.
Okrem stálej expozície Židia v Bratislave a ich kultúrne dedičstvo, si návštevníci synagógy v nedeľu môžu prezrieť aj aktuálnu výstavu Tieň minulosti. Tá po prvýkrát v histórii predstavuje verejnosti vzácne arizované výtvarné diela, ktoré pochádzajú z majetku židovských obyvateľov Bratislavy. Vystavené sú aj cenné obrazy zo 17. a 18. storočia, najvzácnejším dielom výstavy je grafika významného holandského maliara a jedného z najväčších velikánov európskeho umenia, Rembrandta van Rijn.
Židovské komunitné múzeum sa podľa jeho riaditeľa Maroša Borského teší záujmu Bratislavčanov aj domácich i zahraničných turistov. Ukazuje totiž, "že židovská komunita žila v Bratislave odjakživa a bola jej významnou súčasťou. Pozývame k nám všetkých, ktorí chcú spoznať málo známy príbeh nášho mesta - príbeh židovských Bratislavčanov," citovala Freyerová Maroša Borského. Pripomenula zároveň, že výstavným predmetom je aj samotný objekt synagógy. Ako jediná v Bratislave stále slúži židovským bohoslužbám a patrí k najzaujímavejším stavbám medzivojnového obdobia.
Židovské komunitné múzeum vzniklo v júni 2012 a priťahuje nielen turistov, ale aj odborníkov. "Aktuálne získalo výročnú cenu revue Pamiatky a múzea za najlepšiu expozíciu roka 2012," informovala Freyerová. Cena sa udeľuje za najvýznamnejšie aktivity v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva v Slovenskej republike. Odovzdávať ju budú na slávnostnom otvorení Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2013, do ktorého sa Židovské komunitné múzeum zapája tiež a v nedeľu 15. septembra sa otvorí pre verejnosť od 10:00 do 13:00. Vstupné do múzea je počas oboch podujatí dobrovoľné.
Partnerom Židovského komunitného múzea je Bratislavský samosprávny kraj. Viac informácií o múzeu možno nájsť na http://www.synagogue.sk a http://www.facebook.com/zidovskekomunitne.muzeum.