
V kine ešte chýba filmové plátno. Privezú ho z Londýna a pred inštalovaním v sále sa musí niekoľko dní aklimatizovať. Privyknúť si na teplotu a vlhkosť v novom prostredí. FOTO SME – PAVOL MAJER
Rozdiel medzi klasickým a 3D kinom je, že divák nemá pocit, že len sedí v hľadisku a dianie na plátne sleduje, ale je vtiahnutý priamo do priestoru filmového plátna. Alebo, naopak, veci a postavy tým, že získali tretí rozmer, mu vystupujú v ústrety.
Tento efekt vytvárajú dve prepojené premietačky a polarizačné okuliare. Divák sleduje dva obrazy – každým okom jeden. Polarizačné okuliare striedavo jedno oko zakrývajú. Tým sa vnemy pravého a ľavého oka oddelia. Tento zrakový klam spôsobuje, že obraz získava plastickosť a vystupuje z plátna.
Polarizačné okuliare pripomínajú slnečné. Ak má divák dioptrické okuliare, dajú sa na ne nasadiť.
Kino 3D bude premietať desať filmov za deň a lístok bude stáť 195 korún. Doprava z Trnavského mýta a Petržalky bude zabezpečená bezplatnými autobusmi. Posledný bude odchádzať z Avion Shopping parku po skončení posledného predstavenia.
Okrem zábavných komerčných filmov bude kino zamerané na moderné vzdelávacie filmy. „Budeme organizovať premietania pre školy. Kino podporili aj ministerstvo školstva a ministerstvo kultúry. Spolupracovali sme s pedagógmi, aby sme skoordinovali nasadenie konkrétnych filmov s učebnými osnovami,“ uviedol Ľubomír Slivka zo spoločnosti Metropolis plus, ktorá na Slovensku zastupuje spoločnosť IMAX.