Návrh úpravy zákona štvorice poslancov z OĽaNO, hovorí o majetkovej zodpovednosti starostov za obecný majetok.
BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady (NR) SR by mali pri úpravách zákonov, ktoré sa týkajú samospráv, najprv s mestami a obcami diskutovať a až potom navrhovať zmeny. Myslí si to primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD), ktorý takto reagoval na návrh štvorice poslancov za hnutie OĽaNO.
Tí chcú upraviť zákon o obecnom zriadení a presadzujú, aby starostovia pri nakladaní s verejnými prostriedkami a majetkom obce zodpovedali za spôsobené škody.
Osobná zodpovednosť starostov
Starostovia obce musia postupovať hospodárne, efektívne a v súlade s účelom použitia verejných prostriedkov. Ak to neurobia a spôsobia škodu, budú za to niesť zodpovednosť. Starosta má mať možnosť sa takejto zodpovednosti zbaviť, ak preukáže, že nemohol konať inak, lebo bol viazaný právnymi predpismi.
Takto si to predstavujú poslanci Miroslav Kadúc, Igor Hraško, Jozef Viskupič a Erika Jurinová. Ftáčnik tvrdí, že zodpovednosť primátorov a starostov je už upravená. "Už dnes sme vystavení tomu, že ak spôsobíme svojim rozhodnutím škodu, tak za to nesieme osobnú zodpovednosť," vraví primátor.
Obyčajní v návrhu právnej normy upravujú aj právo veta starostu. V prípade, ak uznesenie zastupiteľstva odporuje zákonu alebo jeho plnenie nie je kryté rozpočtom obce, bude mať podľa novely povinnosť ho vetovať s písomným odôvodnením.
Na druhej strane, ak sa starosta domnieva, že uznesenie je pre obec zjavne nevýhodné, bude mať možnosť konať v rámci voľnej úvahy. OĽaNO chce pridaním spomínanej povinnosti veta zabrániť tomu, aby rozhodovanie starostu bolo ovplyvnené napríklad osobným profitom z nezákonného uznesenia či politickým nátlakom zo strany poslancov.
"Ja necítim to, že by nás poslanci niekam tlačili. Podľa mňa je to správne, že o základných otázkach nakladania s majetkom a financiami rozhodujú oni, je to kolektívny orgán, patrí im to. Primátor má zabezpečiť výkon, deľba je nastavená dobre," myslí si Ftáčnik.
Proti sú aj v mestských častiach
Starosta najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan sa k návrhu poslancov vyjadrovať nechcel, označil ho za nezmyselný. Starostka Starého Mesta Tatiana Rosová zase odkázala, že zodpovednosť starostu by mala byť úmerná jeho právomociam stanoveným zákonom.
"Toto je tradičný folklór, že sa objavujú nové návrhy na úpravu zákona o obecnom zriadení. Základný zákon samosprávy by sa však mal meniť po dohode so zástupcami samosprávy. Nás nikto v tomto smere neoslovil," upozornil Ftáčnik.
Nepáči sa mu, ak poslanci z času na čas prichádzajú s návrhmi na zmenu zákona o obecnom zriadení a "majú pocit, že to je to najlepšie, čo by samospráva potrebovala".
Zverejňovanie súdnych rozhodnutí
Navrhovaná novela prináša tiež napríklad povinnosť obciam zverejňovať nielen súdne rozhodnutia o nesúlade všeobecne záväzných nariadení obce a VÚC so zákonom či vládnymi nariadeniami, ale aj všetky ďalšie rozhodnutia súdov vo veciach, v ktorých bola obec účastníkom konania.
OĽaNO chce takto zvýšiť informovanosť obyvateľov o výsledkoch súdnych konaní, ktoré sa týkajú ich obce. "Zverejňovanie súdnych rozhodnutí už v súčasnosti upravuje zákon o slobode informácií, ako aj zákon o súdoch, pričom pri zverejňovaní rozhodnutia je potrebné vylúčiť zákonom chránené informácie," reagovala Rosová. Podotkla, že mestská časť figuruje vo viac ako 2000 súdnych sporoch, preto zverejňovanie každého rozhodnutia by spôsobilo výrazné zvýšenie administratívnych nákladov.
Zmenami v návrhu novely zákona o obecnom zriadení sa bude plénum NR SR zaoberať na nadchádzajúcej septembrovej schôdzi, ktorá začína budúci týždeň v utorok (3.9.).