Posledný prázdninový víkend bude centrum plné ľudí v kroji, na okraji mesta vás môžu naverbovať križiaci.
BRATISLAVA. Nielen nositelia druhého najčastejšieho priezviska na Slovensku, ale teraz aj remeselníci, ktorí sú znamením tohtoročného festivalu.
Podujatiu Dni majstrov ÚĽUV 2013 majú vládnuť kováči. Organizátori akcie pre nich vyčlenili dokonca samostatné námestie. Kováči budú svoje remeslo predvádzať na Primaciálnom námestí, ďalšia stovka remeselníkov má zaplniť ulice Starého Mesta.
V centre Bratislavy by ste tak mali počas víkendu od 31. augusta stretávať ľudí v krojoch alebo aspoň s čipkami, či s klasickým náradím v ruke. Upútať by vás mali v duchu celej akcie „vyKROJ sa z davu“.
Spev, tanec aj sústruh
„Cieľom tohtoročných dní majstrov je upriamiť pozornosť späť na majstrov a remeslá, čo je aj pôvodný zámer podujatia,“ približuje akciu Dana Kľučárová, generálna riaditeľka ÚĽUVu. Novinkou tento rok má byť aj udeľovanie titulu Majster umeleckej výroby za rok 2013.
Podujatie, ktoré v meste už tradične prebieha pri príležitosti Dňa ústavy, sa začne v sobotu ráno o 10. odtrúbením z radničnej veže. Záver remeselníkom takisto odtrúbia, zo Starej radnice majú dostať signál v nedeľu o šiestej podvečer.
Hlavné, Hviezdoslavovo či Rybné námestie, Nádvorie Starej radnice, sv. Juraja a sv. Jána Nepomuckého, tam všade sa má okrem špeciálneho kováčskeho Primaciálneho námestia oslavovať remeslo a tradícia.
Hudba a vystúpenia budú znieť z pódia na Hlavnom aj z altánku na Hviezdoslavovom námestí, tradičná kuchyňa zase bude možné ochutnať na „gastronomickom dvore“, na ktorý sa má premeniť Rybné námestie.
Priestor na Hlavnom dostane okrem tradičnej tradície aj jej súčasné podanie. V tunajšej Zóne dizajnu sa predstavia súčasní mladí dizajnéri, budú vypaľovať z dreva, sústružiť a študenti z Katedry dizajnu STU aj pokračovať vo výstave na kolene – makeshift.
Remeselníci obsadia tak ako vlani centrum mesta. Zvláštny priestor dostanú tento rok kováči.
FOTO - ÚĽUV
Bratislavou tiahnu križiaci
Kým v centre sa bude vyKROJovať z davu, okraj Bratislavy čaká veľká bitka. Na Devíne sa totiž stretnú armády.
„Križiacki rytieri tiahnu cez Uhorsko a verbujú uhorskú šľachtu, pričom dochádzalo veľakrát aj ku konfrontácii,“ vysvetľuje historické súvislosti boja Jana Durajová, manažérka Festivalu Devín, najväčšieho historického festivalu na Slovensku. „Pôjde o znázornenie, ako to mohlo v týchto časoch vyzerať spolu s podrobným komentárom zbraní, odevov aj vojnových postupov.“
Akcia na Devíne, ktorá spája historický šerm, hudbu, tanec aj remeslá, oslávi počas posledného prázdninového víkendu už svoje desiate pokračovanie. Organizátori sľubujú novinky.
Na Devíne sa bude bojovať.
FOTO - FESTIVAL DEVÍN
Mäkké meče
„Nebude ňou len veľká bitka, ale aj rytiersky peší turnaj, v ktorom vyhrá najlepší rytier,“ hovorí Durajová. Upozorňuje aj na väčšie a vybavenejšie táborové mestečká v areáli hradu, ktoré si môžu ľudia poprezerať a porozprávať sa s obyvateľmi dávno minulých čias.
Viac má byť podľa Durajovej aj aktivít pre deti, okrem klasického maľovania, strelnice či jazdy na koni budú mať aj svoju „bojovú“ arénu – slamený hrad s mäkkými mečmi. Nevojenské typy si môžu vyskúšať varenie s táborovými paniami, rôzne klasické remeslá či ochutnať čaje a kávy v historickej čajovni Lucerna.
Mrazivejšie majú byť večerné boje, a to nielen počasím, ale aj svojím priebehom. Počas nich vraj zabudnete, že ste v 21. storočí.
Mučenie s úsmevom.
FOTO - FESTIVAL DEVÍN
Program na posledný prázdninový víkend
DNI MAJSTROV ÚĽUV
Hviezdoslavovo námestie – stovka remeselníkov a ich výrobky, detský kvíz, altánok – kultúrny program;
Rybné námestie – tradičná kuchyňa slovenských špecialít;
Hlavné námestie – hlavná scéna s vystúpeniami, škola tanca; Zóna dizajnu – mladí dizajnéri; ÚĽUV zóna;
Kaviareň Radnička – čitáreň, beseda;
Nádvorie Starej radnice – čipkovanie – predvádzanie paličkovanej čipky;
Primaciálna námestie – Kováčsky ostrovček;
Nádvorie sv. Juraja – tvorivé dielne pre deti od 4 do 15 rokov;
Nádvorie sv. Jána Nepomuckého – detská zóna – hojdačka, chodúle, kolotoč.
FESTIVAL DEVÍN
sobota – od 9.30 do 21.20
nedeľa – od 9.30 do 18.00
tance, boje, koncerty, detská bojová aréna, maľovanie, jazda na koňoch, návšteva táborových stanov, historická čajovňa, dobové varenie, remeselníci...