BRATISLAVA. Vzácne ikony, knihy, úžitkové predmety, písacie potreby, medaily, rukopisy a iné exponáty, ktoré vznikli v dielňach ruských a byzantských majstrov v priebehu 8. až 20. storočia, uvidia návštevníci na jedinečnej výstave "Na počiatku bolo slovo..." - Ruské ikony.
Jej slávnostné otvorenie sa uskutoční v stredu 28. augusta večer a pre širokú verejnosť bude výstava inštalovaná na Bratislavskom hrade prístupná od štvrtka 29. augusta.
Pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a ich misie na tomto území ju pripravilo Múzeum ruskej ikony v Moskve a na Slovensku expozíciu prezentuje v spolupráci so Slovenským národným múzeom - Historickým múzeom.
Ikony treba vrátiť pôvodným majiteľom
Na organizácii výstavy sa podieľalo aj Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave. Záštitu nad ňou prevzali minister kultúry SR Marek Maďarič a veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Pavel Kuznecov.
Riaditeľ Múzea ruskej ikony v Moskve Nikolaj Zadorožny dnes na stretnutí s novinármi priblížil činnosť tejto kultúrnej inštitúcie. Zdôraznil okrem iného jej úlohu vyhľadávať a reštaurovať ikony a vrátiť ich pôvodným majiteľom. Súčasne vyzdvihol vysokú kultúrnu a umeleckú hodnotu exponátov prezentovaných teraz verejnosti na Bratislavskom hrade.
Význam diela slovanských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda a ich misie vyzdvihla Irina Šalina, zástupkyňa riaditeľa pre úsek vedeckej práce z moskovského Múzea ruskej ikony, hlavná vedecká pracovníčka Oddelenia staroruského umenia Štátneho ruského múzea.
Ako uviedla, časť výstavy je venovaná práve ich misii na tomto území a ponúka vyobrazenia týchto svätcov, ktorí priniesli Slovanom tak písomníctvo, ako aj možnosť modliť sa a konať bohoslužby v im zrozumiteľnom jazyku.
Poukázala na dôležitosť nápisu na každej ikone a spätosť slova a obrazu na ikonách. Upriamila pozornosť aj na tú časť výstavy, ktorá prezentuje veci používané ikonopiscami, ako sú rôzne písadlá z 10.-12. storočia, perá či kalamáre a vzácne ruské náboženské knihy, grafické listy, učebnice. Irina Šalina informovala, že na výstave budú premietať film približujúci vznik týchto predmetov, ako aj všetky dostupné vyobrazenia sv. Cyrila a Metoda a iné zaujímavosti.
Najstarší exponát je rydlo
Spoluprácu ruských a slovenských kultúrnych inštitúcií a ministerstiev pri príprave výstavy ocenil riaditeľ Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Alexander Bušujev. Za významné považuje umiestnenie tejto jedinečnej výstavy v priestoroch Bratislavského hradu.
Medzi najzaujímavejšie exponáty výstavy patrí napríklad najstaršia Ikona Svätý Prorok Gedeon z druhej štvrtiny 15. storočia, najstarší exponát stilus (rydlo) z 8. storočia, časť rukopisu Zjavenie sv. Jána Evanjelistu z konca 19. storočia, kniha Evanjeliár z roku 1556 pochádzajúci z Moskvy, či najväčšia ikona Svätí vierozvestcovia Cyril a Metod z roku 1893 zo St. Peterburgu s rozmermi 214 x 94 cm.
Výstava ruských ikon na 3. poschodí Bratislavského hradu potrvá do 14. januára 2014. Verejnosti bude prístupná denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h.