BRATISLAVA. Niekto si ju vysadí ako okrasnú rastlinu v záhrade, dokáže však aj vážne zraniť. Aj v Bratislave už rastie boľševník, niektoré jeho odrody môžu byť veľmi nebezpečné.
„Bleskovú akciu“ v Horskom parku oznámil Kamil Procházka z Nadácie Horský park. Pred desiatimi dňami tam podľa neho ľudia z nadácie našli túto invazívnu rastlinu. Odstrániť ju pomáhalo mesto.
„Ak sa jej dotkne človek môže mu vážne poškodiť kožu, deťom a alergikom môže spôsobiť vážne stavy až smrť,“ varuje Procházka.
Rozpínavý druh
Fakty
Boľševník
na Slovensku sú dva druhy;
boľševník obrovský je nebezpečný, spôsobuje popáleniny, deti a alergikov môže aj zabiť, dorastá až do štyroch metrov, prišiel z Kaukazu;
boľševník borščový nie je nebezpečný, ale je veľmi invazívny. Má menej kvetov a je menší ako nebezpečný druh, ťažko si ho s ním preto pomýlite.
Hovorkyňa magistrátu Daniela Rodinová ľudí upokojuje. Tvrdí, že v tomto prípade nešlo o nebezpečný druh boľševník obrovský, ale o menší borščový.
„Je to bežná rastlina rumovísk, ktorá nie je invazívna a nebezpečná pre človeka,“ hovorí Rodinová. Z parku ho podľa nej odstránili len preto, aby sa v chránenej oblasti nepremnožil.
Najnebezpečnejší druh boľševník obrovský im doteraz podľa nej v Bratislave nehlásili.
Boľševník však zrejme poranil Magdalénu z Bratislavy, keď pracovala v záhrade v Rači. Popálil jej nohu a spravil tenký červený pásik. Na tretí deň už mala pľuzgiere, neskôr sa rana zväčšila 15 centimetrov do šírky a centimeter do hĺbky.
Lekár jej povedal, že ju popálila petržlenovitá rastlina, či išlo priamo o boľševník, povedať nevedel. Rana sa jej neskôr zahojila, zostala po nej však veľká jazva.
Keď sme oslovili viacero kožných lekárov, väčšina s boľševníkom skúsenosti nemala, nevedeli nám o ňom ani nič povedať.
Armáda proti rastline
Jana Medvecká z Botanického ústavu SAV hovorí, že boľševník sa u nás vyskytuje na rôznych miestach po celom Slovensku, ale v porovnaní s ostatnými krajinami, najmä s Českou republikou, kde museli povolať aj armádu, to až také zlé nie je.
„Väčšinou sa vysádza cielene. Je to naozaj impozantná rastlina, mnohým ľuďom sa páčila.“ Narásť môže až do výšky štyroch metrov. Najväčší výskyt je podľa odborníčky na severnom a východnom Slovensku, kde predpokladá, že sa šíri aj sama z Ukrajiny.
Ako napalm
Boľševník napríklad toto leto poleptal na východnej hranici nohu policajtovi, ktorý zachraňoval topiaceho sa z rieky Uh.
„Keď vás boľševník poraní, mali by ste si ranu umývať a chrániť ju pred slnečným žiarením,“ radí Medvecká. Hovorí, že látka z rastliny je citlivá na svetlo a v prípade, že slnečné lúče na ranu svietia, môžu vzniknúť pľuzgiere alebo popáleniny. „Čítala som, že sa to dá porovnať s účinkom napalmu na kožu.“
Odborníci odporúčajú odstrániť rastlinu, kým sa nevysemení, pri jej odstránení treba pracovať v rukaviciach a dať semená pre istotu do igelitového vreca.