BRATISLAVA. Do projektu elektronického testovania sa zapojilo takmer 100 bratislavských škôl. Ide o školy, ktorých počítače v učebniach spĺňajú technické požiadavky na elektronické testovanie a následne podpísali rámcovú zmluvu o spolupráci s Národným ústavom certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), ktorý projekt realizuje.
K polovici augusta zmluvu podpísalo 139 škôl z Bratislavského samosprávneho kraja. Ich počet nie je konečný, ďalšie sa môžu rozhodnúť začiatkom nového školského roka 2013/2014 a zapojiť sa ešte do jesenného IKT (informačné a komunikačné technológie) prieskumu školských počítačov.
Ružinov je najaktívnejší
Najviac zo zapojených škôl v Bratislave je z veľkej mestskej časti Ružinov (22 škôl), na druhom mieste je zadunajská mestská časť Petržalka (18 škôl) a na treťom centrálna mestská časť Staré Mesto (11 škôl), informovala manažérka publicity projektu Mária Grebeňová-Laczová. Projekt je určený pre druhý stupeň základných škôl, stredné školy a osemročné gymnáziá. V hlavnom meste sa doň prihlásilo 49 základných a 48 stredných škôl.
Školy, ktoré sa zapojili do národného projektu, budú mať bezplatný prístup k rozsiahlej elektronickej databáze úloh. Vďaka elektronickému testovaniu získajú moderný, rýchly a bezpečný spôsob overovania vedomostí žiakov.
Učiteľom elektronické testovanie zjednoduší vyhodnocovanie testov, nebudú ich musieť zdĺhavo ručne opravovať, ako je to v prípade písomiek a žiaci tak získajú rýchlejšiu spätnú väzbu o tom, ako v teste dopadli, dodala manažérka publicity.
Žiaci otestujú úlohy učiteľov
Na vyučovacích hodinách žiaci otestujú nové úlohy a testy, ktoré vytvoria učitelia zo všetkých regiónov Slovenska, pričom najväčší počet autorov je zatiaľ práve z bratislavského regiónu. Nové úlohy a testy budú spĺňať požiadavky Štátneho vzdelávacieho programu.
Do novembra 2015 v rámci národného projektu vznikne celkom 30.000 nových úloh a 150 testov pre druhý stupeň ZŠ a pre SŠ zo všeobecno-vzdelávacích predmetov ako je slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, maďarský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra, biológia, fyzika, chémia, dejepis, geografia, občianska náuka, matematika, informatika.
Do národného projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania, na ktorých ide prevažne z eurofondov asi 28,2 milióna eur, sa môžu zapojiť len plnoorganizované základné školy, stredné školy a osemročné gymnáziá.
V prípade záujmu o jesenný prieskum IKT riaditelia škôl získajú viac informácií na e-mailovej adrese e-testovanie@nucem.sk alebo telefonicky na číslach 02/32782610 a 02/32782611.