BRATISLAVA. Arnošt Lustig, český židovský spisovateľ, sedí vo svojich šestnástich rokoch spolu s desiatkami ďalších natlačený na podlahe nákladného vagóna, pôvodne určeného na prepravu dobytka. Konečnou je stanica Terezín.
Spomienky na koncentračný tábor, v ktorom ako on sám hovoril, nechal časť svojho ja so všetkými, ktorí tam boli zavraždení, spísal neskôr aj v novele Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou. Tú vo forme divadelnej hry môžu návštevníci v nedeľu vidieť aj v hlavnom meste.
Vagón ako pódium
Vlak Lustig
Čo uvidíte
25. – 27. 8. Hlavná stanica
15.00: výstava v sprievodných vagónoch
19.00: prednáška Genocída Arménov, projekcia filmu Auction of Souls
od 20.00: divadlo (25.8.), koncert Menorah (26. 27.8.)
Osud mladej poľskej tanečnice Kateřiny a atmosféra československoizraelských vzťahov počas druhej svetovej vojny ožije od nedele do utorka na vlakovej koľaji číslo 3 bratislavskej Hlavnej stanice.
V rámci štrnásteho ročníka festivalu židovskej kultúry Deväť brán, organizátori v štyroch vagónoch pristaveného Vlaku Lustig okrem divadelnej hry predstavia výstavu Vojenského historického ústavu „Akce: Důvěrné Izrael“. Zaznie aj koncert skupiny Menorah a prednáška týkajúca sa genocídy Arménov už počas prvej svetovej vojny.
Vlak Lustig – Vlak naděje už druhé leto prechádza stanicami Česka, Slovenska a Poľska. Slovenské vlakové stanice tento rok brázdi od 20. augusta, keď začal v Žiline. Prešiel Poprad, Prešov, Košice. Do Bratislavy príde z Banskej Bystrice.
Vstup bezplatný
Záujem návštevníkov je podobne ako minulý rok veľký. „Divadelnú hru i výstavu si denne pozrie 200 až 300 ľudí,“ hovorí spoluorganizátor projektu Šimon Krbec.
Vstup na všetky akcie je bezplatný, miesta na nedeľné divadelné predstavenie si však treba rezervovať vopred a rezerváciu si vyzdvihnúť pol hodiny pred predstavením.
Kateřina Horowitzová spája v Lustigovej novele chuť žiť s bezmocnosťou o vlastnom živote rozhodovať.