BRATISLAVA. Reliéf v podobe brestového listu od výtvarníkov Anny a Antona Galkovcov zbúrali pri rekonštrukcii budovy známej ako Brestovka 28. mája. Na budove bol keramický reliéf od roku 1976 na ploche 4,57x2,9 metra a so 14 centimetrovou výškou reliéfu.
Reliéf bol v dobrom stave, zničili ho robotníci kladivami. Pokutu nedostane nikto.
"V paragrafoch stavebného zákona nie je napísané, že pokuta sa uloží, ak niekto odstráni umelecké dielo. Zákon nerieši umelecké dielo," zdôvodnila vedúca dúbravského stavebného úradu Ľubica Vadovičová. Podľa nej stavebník v projektovej dokumentácii na rekonštrukciu neuviedol informáciu o umeleckom diele.
O zničení brestového listu si prečítajte TU
Padnúť nemuselo
Podľa stavebného úradu dôvodom bola rekonštrukcia vnútorných priestorov objektu. Okrem toho, že vlastne bola zbúraná časť vonkajšej steny s umeleckým dielom, je zarážajúca aj skutočnosť využitia obnoveného priestoru, keďže v ňom otvorená predajňa potravín je iba na ľavej strane budovy.
Mnohí Dúbravčania nechápu, prečo bolo zlikvidované umelecké dielo kvôli novému vstupu do predajne, keď doteraz je k dispozícii vchod na pravej strane objektu, kde sa rekonštrukcia ani neuskutočnila.
Myslia si, že nová, zmenšená predajňa mohla byť na pravej strane a neporušený reliéf naďalej mohol zdobiť fasádu. Súčasný stav takto čiastočne rekonštruovaného objektu nevyzerá príliš vábne, keď jeho pravá časť chátra.
Záznam v súpise nepomohol
"Bolo to jediné sochárske dielo na verejnom priestranstve od akademických maliarov manželov Galkovcov," povedal pre TASR Roman Popelár, ktorý so Sabinou Jankovičovou je autor tohtoročnej päťzväzkovej publikácie Sochárske diela na území Bratislavy 19452012.
Podľa tohto v hlavnom meste vôbec prvýkrát urobeného kompletného súpisu umeleckých diel na verejných priestranstvách ich Dúbravka mala 23. Teraz už má o jedno menej.
Úrad nič netušil
Tento súpis bol vydaný na základe podobne zbúranej sochy pri výstavbe objektu spoločnosťou Lidl v roku 2011, aby nevedomosť o kultúrnom dedičstve sa odstránila a nedochádzalo k svojvoľnej likvidácii umeleckých diel. "Po zlikvidovaní sochy na základe medializácie sa vytvoril určitý nátlak. Výsledkom je pozitívny precedens, že spoločnosť Lidl sa stala sponzorom niekoľkomesačného výskumu tohto súpisu, z ktorého je kniha" uviedla Jankovičová.
Stavebný úrad v Dúbravke o tomto Súpise nevedel.
Autor: lj