SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Test: Verejné wifi sú v Bratislave pomalé

Pohodlné pripojenie je len pri Primaciálnom paláci a v Rači.

Pripojiť sa na nábreží je problém.Pripojiť sa na nábreží je problém. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Tam, kde sa na verejnú sieť pripojíte s notebookom bez problémov, vám mobil stačiť nemusí.

BRATISLAVA. Test mal všade trvať pár sekúnd, no nakoniec sme sa na niektorých námestiach a promenádach mesta zdržali aj štvrť hodiny. Porovnávali sme, aké rýchle a kvalitné sú verejné wifi siete mesta a mestských častí.

Verejné wifi pripojenia sú dnes už úplne bežné, napriek tomu internet zadarmo ponúka len magistrát a z oslovených mestských častí Staré Mesto a Rača. Nové Mesto, Ružinov ani Petržalka wifi siete neprevádzkujú.

Test hotspotov na vybraných miestach odhalil, že tam, kde sa pripojíte s notebookom bez problémov, je na mobile úspech sieť vôbec nájsť.

Najrýchlejší internet s najkvalitnejším signálom má magistrát na Primaciálnom námestí. Ďalšie dve testované prístupové miesta na veľkých bratislavských námestiach má však odpojené.

Na každom testovanom mieste sme sťahovali obrázok, súbor s veľkosťou 20 MB.

dunajrozvodneny-120x90.jpg
Čítajte tiež:
Aplikácia bratislavskej župy nepozná zemepis. Testovali sme aplikáciu Starého Mesta a BSK.

Rýchla sieť u primátora

Test SME
Stiahnutie 20 MB súboru
 • Vajanského nábrežie
  (Staré Mesto) 14 minút
 • Hviezdoslavovo námestie
  (Staré Mesto) 13 minút
 • Primaciálne námestie
  (magistrát) 40 sekúnd
 • Rača - Žarnovická ulica
  1 minúta 10 sekúnd
 • MHD 3 a pol minúty
 • Hlavná stanica 7 minút
 • podnik Ponorka 20 sekúnd

Najrýchlejšie z verejných priestranstiev, až 560 kB za sekundu, sme obrázok stiahli na Primaciálnom námestí. Signál je tam pri lavičkách veľmi dobrý. Súbor sme stiahli za necelých 40 sekúnd.

Prezeranie stránok bolo bezproblémové a rýchle aj na mobile, komplikácie boli iba pri sťahovaní súboru do mobilu. Pre výpadky sa stiahol až na štvrtý pokus.

Na susednom Františkánskom a Hlavnom námestí, kde tiež spravuje wifi magistrát, bola sieť odpojená a ani dnes po troch týždňoch sa na mestský internet nepripojíte. Mesto to vysvetľuje tým, že došlo k prerušeniu optického kábla. Sieť znovu spustia možno do mesiaca.

Mesto prevádzkuje hotspoty aj na ďalších miestach, ktoré však bežný turista a obyvateľ väčšinou nenavštívi.

Staré a pomalé

Slabo je na tom s kvalitou pri surfovaní Staré Mesto, signál rušia stromy na nábreží, Hviezdoslavovom námestí aj v Medickej záhrade.

Napriek tomu, že každá lavička na nábreží je označená štítkom s informáciou o dostupnosti wifi pripojenia, v skutočnosti sa pripojíte len na niektorých. Pri prvom teste bolo nutné pred surfovaním vyplniť e-mail a heslo, tento týždeň už registráciu zrušili. Po otvorení prehliadača stačí potvrdiť pripojenie a keď sa začne načítavať stránka mestskej časti, môžete sieť využívať.

Prezeranie stránok je na dnešnú dobu veľmi pomalé, súbor sme sťahovali 14 minút, maximálnu rýchlosť sme namerali iba 25 kB za sekundu.

Na mobile staromestskú wifi našlo iba niekde, kým sa podarilo nejakú stránku vôbec načítať, väčšinou sa signál stratil.

Signál všetky lavičky nepokrýva.

FOTO: SME - MATEJ DUGOVIČ

Aspoň e-mail

Pri Propeleri, kde je oproti Námestiu Ľudovíta Štúra priestor bez stromov, bol signál o niečo lepší, problémy ale pretrvávali. Počas druhého testu po troch týždňoch bola už rýchlosť sťahovania 47 kB za sekundu, súbor sa nám podarilo stiahnuť za sedem a pol minúty.

Pri mobile zostala situácia rovnaká. Jediná funkcia, ktorá tu fungovala ako– tak spoľahlivo, bolo prijímanie a odosielanie jednoduchých textových e-mailov.

Staré Mesto má pri Dunaji aj druhú sieť s názvom nábrežie, na ktorú sme sa pripojili len s notebookom. Signál bol omnoho slabší, rýchlosť od 20 do 25 kB za sekundu.

Na Hviezdoslavovom námestí sa nepripojíte po celej dĺžke, nám sa to podarilo pri hoteli Carlton. Signál po pripojení už nevypadával, rýchlosť bola však stále pomalá, iba 26 kB za sekundu.

V Rači to vedia

V Medickej záhrade sme so signálom na notebooku nemali problém, s mobilom to bolo horšie.

Jeden z návštevníkov parku sa sťažoval na rýchlosť pripojenia. „Na bežné surfovanie to stačí, ale pri náročnejších flešových aplikáciách je to slabšie a sú tam výpadky,“ hovorí. Rýchlosť pri sťahovaní neprekročila 34 kB za sekundu.

Testovali sme aj jedinú verejnú wifi v Rači, ktorú prevádzkuje mestská časť na Žarnovickej ulici pred kultúrnym strediskom. Signál bol silný aj rýchlosť 290 kB/s bola dostatočná. Pripojenie je, bohužiaľ, obmedzené iba na jednu hodinu denne.

Wifi v Rači išla bez problémov aj na mobile.

FOTO: SME - MATEJ DUGOVIČ

Z autobusov na zastávky

Na internet sa zadarmo pripojíte aj v 50 autobusoch MHD, kde nainštalovala obrazovku spoločnosť See&Go. Počas jesene by mal dopravný podnik zapojiť do siete ešte 30 autobusov, ďalšie potom až budúci rok. Hotspoty možno na jeseň dostane aj 24 zastávok, kde teraz vysiela Radiopoint.

Po pripojení na wifi v autobuse sa najskôr zobrazí reklamná stránka, kliknutím na tlačidlo sa aktivuje internet. V prednej časti autobusu sme namerali rýchlosť o 31 kB/s nižšiu ako v zadnej časti.

Tam bola najvyššia rýchlosť sťahovania 98,6 kB/s, súbor sme stiahli za približne tri a pol minúty. Signál je v autobuse veľmi dobrý, surfovať sa dá bez problémov aj pár metrov od vozidla.

Najrýchlejšie v podniku

Internet ponúkajú na Hlavnej stanici aj železnice. Vnútri čakacej haly sú označené stĺpy, kde by mal byť internet dostupný. Tak ako na väčšine miest aj tu bol problém so signálom na mobile, často sa strácal a pripájanie na sieť trvalo dlho.

Na notebooku sme stiahli súbor za necelých sedem minút. Pripojenie je obmedzené na pol hodiny, potom ho treba znovu obnoviť.

Na porovnanie sme otestovali aj wifi sieť v podniku Ponorka v centre. Rýchlosť prekonala aj hotspot na Primaciálnom námestí, súbor sme stiahli za 20 sekúnd pri rýchlosti 1259 kB/s.

Neposielajte dôležité údaje, ľahko vám ich môžu ukradnúť

O bezpečnosti verejných hotspotov hovorí VOJTECH NAGY z firmy Swan, ktorá prevádzkuje wifi siete pre Staré Mesto.

Aká je bezpečnosť verejne prístupných wifi pripojení?

„Nie je vysoká, keďže ide o verejné wifi pripojenie. Ktokoľvek môže sledovať ostatných používateľov, ktorí sú pripojení. Verejne prístupné wifi pripojenia sú len na to, aby človek získaval verejne prístupné informácie z internetu. Majú čisto informatívny charakter, nie sú určené na to, aby človek robil bankové prevody a riešil súkromné záležitosti.“

Môžu odchytávať len dáta, ktoré prúdia medzi počítačom a sieťou, alebo sa môže dostať aj do počítača?

„Šikovnejší človek sa dokáže dostať aj do počítača, respektíve do používaných adresárov, zabezpečenie dát je nulové.“

Dá sa predtým ochrániť?

„Určite áno, ale potom musí byť samotné pripojenie vytvorené bezpečnostným protokolom, šifrovaním alebo nejakým overovaním medzi komunikujúcimi stranami.“

Aké činnosti sú na verejnej sieti rizikové?

„Všetky, kde človek zadáva svoje meno a heslo. V tej chvíli o ne môže prísť, keďže pripojenie nie je šifrované. Môže stratiť napríklad aj prístup do banky alebo k e­mailom.“

Kedy je pripojenie bezpečné?

„Banky majú rôzne certifikáty, sú aj https stránky, ktoré sú zabezpečené. Tie už vytvárajú šifrované spojenia medzi komunikujúcimi stranami, nabúranie je preto zložitejšie.“

Prečo sa po pripojení na niektoré verejné wifi siete treba registrovať?

„Podmienku registrácie si môže určiť prevádzkovateľ pripojenia, ak chce používať osobné údaje, napríklad e­mailovú adresu na štatistiku alebo na marketing. Druhý dôvod je, keď chce prevádzkovať viacero profilov s rôznymi rýchlosťami alebo inými obmedzeniami. Zo zákona musí uchovávať prevádzkové informácie 6 mesiacov, nie však registrácie.“

Obmedzujú sa nejako verejné wifi siete?

„Dá sa zamedziť prístupu podľa obsahu stránok či kľúčových slov. Obmedzuje sa aj rýchlosť, aby mohol každý využiť pripojenie a neobmedzoval ich nejaký sťahovač.“

Je surfovanie bezpečné, ak sa nikam neprihlasujete?

„Dá sa povedať, že áno.“

Stretli ste sa už so zneužitím verejnej wifi siete?

„Z dunajského nábrežia, kde prevádzkujeme wifi hotspot, niekto nahlásil bombu. Oslovil nás vyšetrovateľ so žiadosťou o poskytnutie prevádzkových údajov. V zmysle zákona sme ich všetky postúpili.“

Prečo je jednoduchšie pripojiť sa na wifi sieť s notebookom ako s mobilom?

„Keď vidíte sieť a nepripojíte sa, tak zariadenia nie sú kompatibilné. Stať sa to môže, je to spôsobené vývojom technológie wifi sietí a mobilných telefónov, tabletov a počítačov. Ak niekde sieť vidíte na notebooku a na mobilnom zariadení nie, tak to môže byť aj vo veľkosti antény. Do notebookov sa zmestia väčšie antény, preto sú citlivejšie na príjem wifi signálu.“

Čo bráni v šírení signálu?

„Čokoľvek, čo stojí medzi vami a wifi hotspotom, hlavne stavby s pevnými stenami alebo aj husté koruny stromov. Na úplné pokrytie ľubovoľného územia by tak bolo treba vybudovať podstatne hustejšiu sieť hotspotov.“

Ako postupovať, keď je problém s pripojením na sieť?

„Napríklad na nábreží sa stačí posunúť o pár metrov, môže tam byť rušivý prvok. Nemusí to byť len stavba a strom, ale aj akékoľvek elektromagnetické žiarenie, napríklad rušenie z pouličného osvetlenia alebo z áut.“

Je rýchlosť na nábreží obmedzená?

„Maximálna prenosová rýchlosť pre wifi hotspot je 2 Mbit/s v obidvoch smeroch. Počtom používateľov pripojených na hotspot sa lineárne znižuje rýchlosť pre každého požívateľa. Na hotspote zamedzujeme sťahovaniu a zobrazovaniu nevhodného obsahu, čím poskytujeme používateľom vyššiu rýchlosť na surfovanie a prezeranie e­mailov.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 2. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 3. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 4. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 6. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 7. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 2. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 3. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 6. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 7. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 8. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 9. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 10. Termming vo Veľkých Kapušanoch modernizuje tepelné hospodárstvo
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 061
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 252
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 5 490
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 817
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 808
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 119
 7. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 437
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 364
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 2 965
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 920
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Matej Vagač: Ukradnutý verejný priestor. V Horskom parku sú porušené vlastnícke práva.
 2. Anton Sládek: Bratislava - Klemensova ulica
 3. Anton Sládek: Bratislava - budova bývalej sociálnej poisťovne na Bezručovej - interiér
 4. Martin Pekár: Prečo limit 130 km/h život v Bratislave nezlepší
 5. Anton Sládek: Príjemné detaily na Radlinského ulici
 6. Matej Vagač: Park na Kollárovom námestí opäť v ohrození...
 7. Anton Sládek: Spomienka na továreň Gumon
 8. Matej Vagač: Hrozí nám druhá Drotárska aj na nábreží pri bývalom PKO?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 896
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 10 540
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 7 574
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 387
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 623
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 912
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 849
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 393
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu