BRATISLAVA. Hlavné mesto Bratislava je na hrane toho, ako môže šetriť na chode samosprávy. Ak by mesto išlo za možnosti, ktoré má dnes, výrazne by sa to dotklo verejnej dopravy, bezpečnosti, čistoty a poriadku. Agentúre SITA to povedal riaditeľ kancelárie bratislavského primátora Ľubomír Andrassy.
Mesto však vyhlásenie predstaviteľov vlády a rezortu financií o tom, že cestu Slovenska z nadmerného deficitu môžu pokaziť samosprávy, vníma ako výzvu predstaviteľom samospráv k ďalšiemu hľadaniu spôsobov ako šetriť verejné financie.
Nezaplatené povinnosti
Minister financií Peter Kažimír obciam vyčíta, že v znižovaní deficitu spôsobujú odchýlku 0,2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) od želanej úrovne. Samosprávy a aj samotná Bratislava podľa Andrassyho však dnes zápasia aj s kompetenciami, ktoré boli prenesené zo štátu na samosprávy bez toho, aby boli finančné kryté.
Kompetencie totiž štát prenášal na samosprávy v čase, kedy bola ekonomika na vzostupe a dosahovala vyššie úrovne.
"Dnes, v čase hospodárskej a finančnej krízy, kedy sú problémy vo verejných rozpočtoch, tak aj samosprávy majú problém z hľadiska svojich príjmov vykrývať tie povinnosti, ktoré v minulosti na nich preniesol štát bez finančného krytia," dodal Andrassy.
Mesto: Viac šetriť nemôžeme
Bratislava ako najväčšia samospráva na Slovensku je podľa Andrassyho tretí rok v režime, kedy vytvára prebytok na bežnom chode samosprávy, aby mohlo mesto splácať dlhy a záväzky z minulých období. Mesto je však už na hrane, ako môže na chode samosprávy šetriť.
"Ak by sme išli za tie možnosti, na ktorých sme dnes, už by sa to výrazne dotklo plnenia základných samosprávnych funkcií vo vzťahu k občanom, či už v oblasti verejnej dopravy, bezpečnosti, čistoty a poriadku," vysvetlil.
Premiér Fico a minister financií Peter Kažimír na tlačovej konferencii v stredu 14. augusta vyhlásili, že cestu Slovenska z nadmerného deficitu môžu pokaziť samosprávy. Aktuálny monitoring plnenia memoranda o spolupráci medzi vládou a samosprávami totiž podľa rezortu financií poukazuje na negatívny vývoj v hospodárení územnej samosprávy. To môže viesť k zvýšeniu deficitu rozpočtu verejnej správy o 0,2 percenta HDP.
"Za štát môžem povedať, že my držíme krok a v tomto duchu garantujeme dodržanie záväzku pri úrovni 3 percentá hrubého domáceho produktu. Sú to práve mestá a obce, ktoré nám spôsobujú odchýlku na úrovni 0,2 percenta HDP," vyhlásil po rokovaniach premiér.
Ako dodal, v stredu sa s predstaviteľmi samosprávy preto dohodli na niektorých opatreniach, od sprísneného monitoringu hospodárenia miest s vyše 2 tisíc obyvateľmi, až po selektívne vyvodzovanie zodpovednosti v krajnom prípade. "Jednoducho to, čo neušetria tento rok, o to menej by mali dostať na budúci rok," vyhlásil Fico.