BRATISLAVA. Nielen záujemcovia o architektúru sa môžu veľa dozvedieť o plánovanej či reálnej podobe japonských miest na prednáške Osamu Okamuru. Pod názvom Povojnové japonské mesto Fénix zrodený z popola sa uskutoční vo štvrtok 15. augusta o 17. hodine v bratislavskom Múzeu dopravy.
Výstava z japonských miest
Miesto nie je náhodné, pretože v tomto múzeu je výstava Vzdorujúce mestá urbanistické projekty japonských miest od 60. rokov 20. storočia. Koná sa pri príležitosti 20. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Japonskom a SR a potrvá do 23. augusta.
Expozícia zo zbierkových fondov Japan Foundation v štyroch častiach prináša pohľad na viaceré experimentálne a inovatívne predstavy o mestách, ktoré rozkvitali po druhej svetovej vojne.
Mapuje rôzne okolnosti, problémy a situácie týkajúce sa najmä japonských, ale aj iných miest. Doteraz raritne pôsobí plán z roku 1960 pre centrum najväčšej metropoly sveta Tokia ako mesta vo vzduchu, ktorý navrhol architekt a urbanista Arata Isokazi. Jeho zámer na makete predstavujú ohromné výškové budovy na obrovských pilieroch nad úrovňou terénu. Tento aj iné progresívne projekty v Tokiu zatiaľ neboli realizované a zahraničný hosť vysvetlí prečo.
Japonský architekt v Prahe
Tokijský rodák Osamu Okamura (1973) dlhodobo žije v Prahe, kde absolvoval Fakultu architektúry ČVUT a Akadémiu výtvarných umení v odbore konceptuálna tvorba.
Okrem pedagogických aktivít na univerzitách je bývalým šéfredaktorom architektonického časopisu ERA21. Je nezávislý nominátor Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru Ceny Miese van der Rohe - za ČR, členom zboru expertov Európskej ceny za mestský verejný priestor a odborným poradcom "metropolitní ozvučné desky Rady hl. m. Prahy" v otázkach rozvoja mesta.
Absolvoval študijný pobyt na Ecole dArchitecture de Nantes vo Francúzsku. Okrem architektúry sa zaoberá sociálno-ekologickými projektmi a site-specific umením.