SME

Krvismilného pekára popravili

Prípad prešporského pekára Gregora bol výnimočný a osobitý. Dopátrať sa však konečného a nespochybniteľného výsledku nebolo jednoduché. O pekároch sme už písali v súvislosti s nactiutŕhaním. Roku 1434 istý Schustel vulgárnymi nadávkami verejne pošpinil ..


Pohľad do stredovekej pekárne. V podobnom prostredí pracoval aj prešporský pekár Gregor, ktorého za krvismilstvo s dcérou popravili mečom.


Prípad prešporského pekára Gregora bol výnimočný a osobitý. Dopátrať sa však konečného a nespochybniteľného výsledku nebolo jednoduché. O pekároch sme už písali v súvislosti s nactiutŕhaním. Roku 1434 istý Schustel vulgárnymi nadávkami verejne pošpinil česť pekárskeho majstra Hanuša Maixnera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer presne o 75 rokov neskôr stál pred prešporským súdom ďaľší pekársky majster. Volal sa Gregor a spáchal čin, ktorým uvrhol hanbu na povesť pekárskeho cechu. Pekár Gregor bol krvismilník.

SkryťVypnúť reklamu

Krvismilstvo (či iným slovom incest) sa oddávna považovalo, a aj dodnes považuje za osobitne ťažký delikt. V stredovekých mestských právnych knihách (zákonníkoch či štatútoch) sa o ňom síce priamo nehovorí, no v súdnych zápisoch je zaznamenaných zopár prípadov.

Najstarší mestský súdny protokol s názvom Aechtbuch obsahuje zhruba 50 súdnych prípadov, v rámci ktorých je zachytených bezmála 250 deliktov v časovom rozpätí rokov 1435-1519. Prípad pekára Gregora je síce ojedinelým písomným svedectvom o krvismilstve v stredovekom Prešporku. Neznamená to, že podobné delikty nik iný vtedy nepáchal. Dodnes totiž incest sprevádza mlčanie postihnutých aj vinníkov.

Nevie sa, čo sa stalo s dcérou a dieťaťom

Priam cudnou strohosťou sa vyznačuje aj zápis v spomínanom prešporskom protokole: „Stalo sa roku 1510, za richtárstva Hansa Lachenpergera v meste Prešporku. Item, Gregor Peckh (čiže pekár) sa priznal, že v nočnom čase, keď už jeho manželka spala, vstal a ľahol si k vlastnej dcére, páchal s ňou smilstvo, takže tá potom otehotnela a čaká dieťa.“

SkryťVypnúť reklamu

Zo zápisu, ako vidno, sa nedá veľa zistiť. Nie je jasné, čo doviedlo pekára Gregora ku krvismilstvu, ani čo sa stalo s pekárovou dcérou a s dieťaťom. Išlo o váženého a navonok ctihodného mešťana, muža v rokoch. Dá sa predpokladať, že Gregor mal vtedy 45 až 50 rokov, keďže dcéra musela byť prinajmenej 15-ročná. Súdny zápis však nedáva odpoveď ani na to najpodstatnejšie, a to – aký ortieľ vyniesol prešporský súd.

Viacerí starší historici (J. Király, T. Ortvay, J. Holák), ktorí sa kauzou zaoberali, sa uspokojili iba s pravdepodobným dohadom o rozsudku. Podľa obdobných prípadov sa dalo usudzovať, že pekára Gregora neminul hrdelný trest rovnako ako istého Jána Kramera. Toho súdili na Spiši za nedovolené styky s osvojenou dcérou, čo súd kvalifikoval ako krvismilstvo. Odsúdili ho na smrť, a to upálením zaživa. Súd však napokon na veľké prosby zohľadnil, že dotyčný mal päť malých detí, a z milosti ho namiesto upálenia sťali.

SkryťVypnúť reklamu

Pekára sťali 14. júla 1509

Pre prácu nejedného historika je často príznačná buldočia vytrvalosť. Azda preto ma len predpoklad o popravení pekára Gregora neuspokojil. Podrobnejším bádaním v písomných fondoch Archívu mesta Bratislavy sa mi podarilo potvrdiť a zároveň spresniť termín popravy. Stalo sa to v júli 1509, a nie roku 1510, ako sa uvádza v citovanom súdnom zázname. Jednoznačne to dokladá stručný, po nemecky písaný výdavkový záznam komorného pisára v knihe mestských účtov z fiškálneho roku 1509-1510: „Item. V sobotu po Margaréte (čiže 14. júla 1509) som vyplatil dvom katom, a to majstrovi Martinovi a majstrovi Václavovi, za to, že popravili sťatím pekára Gregora a Petra Hungera (čiže Uhra), každému po 1 libre denárov, čo spolu činí 2 libry denárov.“

Podľa zaužívaného zvyku sa poprava sťatím uskutočnila na Hlavnom námestí pred radnicou, a to určite v stredu (čiže 11. júla 1509), keď sa v Prešporku konal pravidelný týždenný trh, takže o divákov nevšedného krvavého predstavenia núdza nebola.

Autor: VLADIMÍR SEGEŠ(autor je vojenský historik)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 622
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 940
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 627
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 787
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 328
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu