Neuvedomil som si, že mávajúci človek chce nastúpiť, bráni sa vodič trolejbusu. Zástavku na znamenie minul. Zastávok na znamenie je v Bratislave 528.
BRATISLAVA. Namiesto toho, aby zastavil mávajúcemu človeku na zastávke na znamenie, vodič trolejbusu mu len odkýval.
Peter chcel v stredu ráno nastúpiť na zastávke Ríbezľová na Gagarinovej ulici do trolejbusu 202.
„Bežal som, lebo som bol asi päť metrov od zastávky a mával na ten trolejbus rukami ako blázon. Šofér mi akoby len tak mimochodom odkýval a prefrčal okolo mňa.“
Rozhodol sa počkať na ďalší, vodič však jeho mávanie aj teraz ignoroval. „Potom som to už vzdal a šiel domov,“ vraví Peter.
Dobiehajúci má smolu„Obaja vodiči prechádzali úsekom zastávky Ríbezľová rýchlosťou 46 až 47 kilometrov za hodinu, bez zrýchľovania,“ hovorí Zuzana Vachová z tlačového oddelenia Dopravného podniku Bratislava.
Oboch si predvolali. „Prvý vodič pri pohovore potvrdil, že naňho nejaká osoba mávala, ale bola mimo priestoru zastávky v oblasti, kde sa nachádzajú záhrady,“ vraví Vachová. Vodič si podľa nej preto neuvedomil, že dotyčný chcel nastúpiť.
„Druhý vodič si nie je vedomý uvedenej udalosti, na zastávke nikoho nevidel, ani na nikoho nemával,“ tlmočila.
Vodiči nedostanú pokutu, len im dohovoria. „Tvrdenie sťažovateľa nie je možné dokázať a ani vyvrátiť.“
Priestor zastávky je podľa Vachovej prehľadný a zacloniť ho môže len nákladné alebo iné veľké auto. Vodiči si teda Petra mali všimnúť.
„Predpokladal som, že keď človek máva na zastávke, tak vodič zastaví,“ čuduje sa Peter.
Mávať pritom vôbec netreba. „Cestujúci musí stáť na nástupišti zastávky tak, aby ho vodič mohol vidieť,“ vysvetľuje Vachová.
Skoro všetci zastaviliV piatok okolo obeda na zastávke Chatam Sófer v smere do Karlovej Vsi väčšina vodičov autobusov, z ktorých sa nikto nechystal vystúpiť, zastavila, keď videla človeka pod prístreškom zastávky.
Len jeden vodič prefrčal okolo. Blikajúcimi svetlami však cestujúceho vyzval, či nečaká práve na jeho linku. Keď nereagoval, pokračoval v jazde v pruhu bližšie pri električkovej trati.
Dopravný podnik podľa Vachovej najčastejšie rieši prípady, keď človek nestojí na zastávke a tiež prípady, keď cestujúci vo vozidle dá znamenie na zastavenie neskoro.
„V trolejbusoch zatiaľ nemáme zariadenia, ktoré by mohli jednoznačne potvrdiť, alebo vyvrátiť tvrdenia cestujúceho alebo vodiča v sporných prípadoch,“ vraví Vachová.
Na internetovej stránke majú formulár na podobné sťažnosti. Zavolať sa dá aj na nonstop linku 0917 101 102.
Tiež sľubuje, že problematiku zastávkok na znamenie budú naďalej preberať na školeniach pre vodičov.
Prečítajte si tiež:
Vodič MHD vyhodil cudzincov s kočíkom a ušiel