V centre mesta nájdete jedny verejné toalety na úrovni. Ostatným sa ľudia po skúsenosti radšej vyhnú, alebo ich ani nenájdu.
BRATISLAVA. Členité zákutia fasády budovy ministerstva spravodlivosti a Najvyššieho súdu či nedávno opravený múr Kostola klarisiek zapáchajú močom. V horúcich letných dňoch to platí obzvlášť.
Nielen v ich bezprostednom okolí sú na betónovej dlažbe tmavé fľaky.
K múrom sa občas priblíži postava, ktorá si z výklenkov práve robí záchodovú misu. Fľaky po moči, aj inom, pribúdajú aj v ďalších častiach historického centra, najmä po piatkových a sobotňajších večeroch.
Verejné toalety neďaleko ministerstva spravodlivosti sú dlhodobo zavreté. Najbližšia toaleta pre verejnosť je až pri Primaciálnom námestí na Uršulínskej ulici či pri Redute.
V centre Bratislavy funguje päť verejných toaliet. Štyri spravuje Staré Mesto, tie na Uršulínskej magistrát. Nájsť ich nie je ľahké, upozorňuje na ne pár ošarpaných tabuliek. Len k Uršulínskej smeruje provizórny navádzač a informačná tabuľa.
Provizórne a bez mydla
Z toaliet neďaleko Reduty vychádza japonský turista, ruky si utiera o nohavice a krúti hlavou. Tak ako na toaletách v Medickej záhrade či na Šafárikovom námestí – chýba často mydlo, papierové utierky občas rozdá pracovník, ak tam náhodou je. „Toaletný papier nám ľudia kradli, alebo v hromadách hádzali do mís,“ hovorí pracovníčka WC pri Redute.
Do podzemných priestorov sa schádza po schodoch, rampa pre hendikepovaných chýba. Nátery i sanita sú skoro vo všetkých záchodoch staré, na to, že priestory ani pred sezónou nik nevymaľoval, upozorňujú graffiti. Napríklad v Medickej záhrade. Samotné toalety či dlážka sú na prvý pohľad čisté, pomáha aj prítmie.
Kedy a kto ich naposledy upratal sa nedozviete. Prevádzku zabezpečuje firma Vepos. Ako často dopĺňajú mydlo a dezinfikujú, sa redakcii zistiť nepodarilo, vo firme nikto nebral telefón.
Na toaletách v Medickej záhrade. Chýba mydlo i utierky. Priestory nik nestrážil.
FOTO SME - LENKA JURÍČEKOVÁ
„V staromestskom rozpočte je na toalety vyčlenených 111 500 eur,“ informoval hovorca mestskej časti Tomáš Halán.
Staré Mesto okrem záchodov na Šafárikovom námestí, pri Redute a Medickej záhrade spravuje ešte záchody v Grassalkovichovej záhrade. Všetky sú bezplatné a otvorené od ôsmej do osemnástej, v parkoch do dvadsiatej.
Strach použiť práve verejnú toaletu, okrem toho, že ide o tmavé a často nestrážené priestory, umocňuje aj to, že je v nich možné stretnúť opitých a bezdomovcov.
Staré mesto tvrdí, že pre udržiavanie verejných toaliet robí, čo môže, a na vybudovanie modernejších peniaze nemá.
Halán hovorí, že by to malo byť najmä úlohou magistrátu, keďže tam smerujú všetky príjmy z turizmu.
Problém s toaletami potvrdzuje aj sprievodkyňa turistov Beata Lenhardová. „Nové toalety by mali byť pod mostom SNP, kde vystúpi najviac turistov, prichádzajúcich z Viedne a Budapešti.“ Do tých pri Redute sa ich posielať hanbí, radšej ich naviguje na blízky hotel.
Jediné na úrovni
Zmodernizované a bezbariérové sú len toalety na Uršulínskej. Platí sa tam tridsať centov. Podľa magistrátu ich ročne stoja 12tisíc eur.
„Chýba väčší počet toaliet. Nie každá reštaurácia akceptuje, aby okrem jeho zákazníkov niekto použil sociálne zariadenie,“ hodnotí Eva Dohnalová z mestskej polície a potvrdzuje, že policajti musia riešiť aj takéto priestupky. „Väčšinou vo večerných a nočných hodinách hocikde v uliciach.“ Cez deň najmä v parkoch.
Menuje najmä mladých turistov, bezdomovcov, ale aj miestnych občanov. Pristihnutému hrozí pokuta 33 eur a môže byť aj stíhaný za vzbudenie verejného pohoršenia.
Vstup do bývalých dámskych toaliet neďaleko Dunajskej ulice.
FOTO SME - LENKA JURÍČEKOVÁ
Jediné vynovené toalety v centre sú na Uršulínskej ulici.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ