BRATISLAVA. Bratislavské rastliny by mali od budúcej jari opeľovať včelstvá umiestnené v Rači, Karlovej Vsi a Devínskej Novej Vsi. Uvažuje sa aj o streche Starej tržnice.
Med pre občianske združenie Živica nie je hlavným cieľom projektu, ktorý nazvalo Nevyšliapanou cestou. „Začíname si uvedomovať, aké sú včely dôležité a aký majú vplyv na produkciu potravín,“ hovorí ekoporadkyňa zo združenia Petra Ďurišová.
Po väčšom úhyne včiel môže produkcia potravín klesnúť o tretinu až polovicu. Vyrobený med dajú dobrovoľníkom, ktorých sa už niekoľko prihlásilo.
Tajomník včelárskeho zväzu Adam Sádovský si myslí, že Bratislava má pre včely dosť zelene.
„Pokiaľ sa nestrieka proti komárom, majú včely v meste veľmi dobré podmienky, je tu menší vplyv poľnohospodárskych chemikálií ako na vidieku,“ vysvetľuje.
V utorok si boli zástupcovia združenia pozrieť strechu Divadla P. O. Hviedzoslava, ale je na ňu zlý prístup, pôjdu skontrolovať aj strechu Starej tržnice.
Pomáhať im bude aj riaditeľ jedinej včelárskej školy na Slovensku Pavel Fiľo.
Netreba sa báťVčely v meste
O projekte
mestské včelstvá
komunitné záhrady
doplnková lokálna mena
účel: trvalo udržateľný spôsob života v meste
program švajčiarsko-slovenskej spolupráce prispeje asi 180-tisíc eurami
Ďurišová si nemyslí, že včely v meste sú rizikom.
„Včela neútočí na človeka,“ napísal predseda bratislavského zväzu včelárov Štefan Užák. Sám chodí v lete za včelami v šortkách. Chová vyšľachtené včely, ktoré sú mierne.
Podobné použije aj Živica. Pracuje sa s nimi aj vo včelárskych krúžkoch materských a základných škôl.
V okolí úľov budú výstražné tabule. Zaistia aj adrenalínové perá na potlačenie alergickej reakcie. Zorganizujú tiež diskusie, aby znížili strach zo včiel. „Ak ich nebudú ľudia rušiť, včely nemajú dôvod ich naháňať,“ hovorí Ďurišová.
Včely nie sú agresívne ako osy, nelákajú ich napríklad sladené nápoje či zákusky.
V zahraničí majú úspechPartnermi projektu sú ľudia zo švajčiarskeho Bazileja. S mestskými včelstvami mali veľký úspech, ponúkané včelárske kurzy sú obsadené na roky dopredu. Včelstiev je toľko, že množstvo medu v znáškach klesá, pretože si navzájom konkurujú.
Ďurišová to vysvetľuje potrebou ľudí robiť niečo „skutočné“ oproti kancelárskej práci. „Keď idem za včelami, musím sa na to sústrediť a byť s nimi tu a teraz,“ hovorí bazilejský mestský včelár Andreas Seiler.
Známy newyorský hotel Waldorf-Astoria osadil úle na strechu minulý rok, návštevníci si ich môžu pozrieť. Podobne aj iné hotely. Vlastný med potom používajú v kuchyni alebo v koktejloch.
Včelie úle majú na strechách aj opery v Paríži a vo Viedni, sú aj v Prahe či Českých Budějoviaich. V Paríži med predávajú v opernom darčekovom obchode, viedenské včely možno online pozorovať cez webkamery.