BRATISLAVA. Na Hlavnom námestí v Bratislave pristavujú vyše mesiac cisternu s pitnou vodou. Je v nej približne 1000 litrov vody a napiť sa z nej môže každý, kto ide okolo. Dosiaľ ju na námestie k Rolandovej fontáne bez dnešného dňa umiestnili šesťkrát a Bratislavčania z nej vypili približne 4200 litrov vody.
"Niekedy sa počas dňa minie celá cisterna, niekedy polovica. Ak to spriemerujeme, počas jedného dňa sa vypije asi 750 litrov vody," povedala Alexandra Maszayová z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Tá cisternu na námestie od 20. júna v spolupráci s hlavným mestom pristavuje. Bratislavčania ju tam nájdu približne medzi 10.00 h a 17.00 h. Od 25. júla BVS začala zabezpečovať pitný režim aj na druhom stanovišti - na rohu ulíc Obchodná a Poštová, a to v čase medzi 11.00 h a 16.00 h.
Cisterny ak sú "trópy"
Cisterny by mali na spomínaných miestach stáť vždy, keď teploty dlhodobejšie dosahujú tropické hodnoty. "Budú pristavené počas celého týždňa," podotkla Maszayová. BVS rovnako umiestňuje cisternu na miesta, kde sa konajú kultúrne alebo športové podujatia. Najbližšie ju tak Bratislavčania nájdu na piatkovej (2. 8.) akcii Bratislava-inline.
Z cisterny na Hlavnom námestí sa dnes prišla napiť aj Bratislavčanka Mária. Pred vysokými teplotami sa chráni rôzne. "Nosím so sebou dáždnik alebo klobúk, vždy sa snažím byť blízko studenej sprchy a dodržiavať pitný režim," konštatuje.
Vraví, že denne vypije tri až štyri litre vody. Ako sprievodkyňa v hlavnom meste je na horúčavy zvyknutá, zároveň však dodáva, že na také vysoké teploty v tieni si nespomína.
Pitné fontány
V meste sa môžu Bratislavčania osviežiť aj vďaka niekoľkým pitným fontánkam, ktoré spravuje mesto, mestské časti alebo mestské organizácie. Radnica však obyvateľov vyzýva, aby ich neničili. "Každý rok musíme do ich rekonštrukcie investovať stovky eur a kým sa opravia, trvá to aj niekoľko týždňov," pripomína šéf kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.