Občianske združenie Nie ropovodu v rámci zbierania podpisov proti ropovodu cez Bratislavu ukáže, čo by mali ľudia pod domami, ak by bol schválený.
Podpísať sa pod výzvu združenia Nie ropovodu proti jeho vedeniu cez Bratislavu je možné až do septembra.
BRATISLAVA. Občianske združenie Nie ropovodu spustilo začiatkom mesiaca výzvu proti výstavbe ropovodu Bratislava Schwechat Pipeline cez katastrálne územie Bratislavy.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Pod výzvu, primárne adresovanú ministrovi hospodárstva Tomášovi Malatinskému (nominant Smeru-SD), ale i ostatným členom vlády, sa odvtedy podpísalo vyše 500 obyvateľov. Elektronicky aktivisti nazbierali ďalších viac než 400 podpisov. Pre TASR to uviedol Miroslav Dragun zo združenia.
"Rozhodli sme sa touto formu osloviť občanov Bratislavy, aby vyjadrili svoj názor k tomuto problematickému projektu. Myslíme si, že ich hlas nebol doteraz zo strany ministerstva a spoločnosti Transpetrol dostatočne braný do úvahy," vysvetlil Dragun.
Súhlas obce nebude potrebný
Vo výzve aktivisti napríklad žiadajú ministra, aby urobil všetko pre zastavenie trasovania ropovodu cez mesto, umožnil na tému diskusiu a členov vlády, aby projekt ropovodu nevyhlásili za významnú investíciu.
Podľa novely zákona totiž pri významnej investícii už nebude potrebné záväzné stanovisko obce ako dotknutého orgánu v územnom konaní. Stavba ropovodu tiež podľa výzvy vláde nemá byť nijakým spôsobom financovaná, ani spolufinancovaná z verejných zdrojov.
Podpisy plánujú aktivisti zbierať celé leto, výzvu nájdu záujemcovia na webstránke združenia. Na začiatok augusta tiež združenie pripravuje akciu, počas ktorej chcú Bratislavčanom okrem zbierania ďalších podpisov predstaviť všetky úskalia ropovodu.
Názorná ukážka
"Obyvateľom chceme vysvetliť, prečo ropovod do Bratislavy nepatrí a že mesto má už teraz za sebou dosť nebezpečných enviroprojektov. Nepotrebujeme ďalší," tvrdí Dragun.
Súčasťou akcie má byť aj inštalovanie časti ropovodu v centre mesta. "Budeme mať rúru zhruba s priemerom 400 mm a dĺžkou dva metre. Nech si ľudia pozrú, čo môžu mať teoreticky pod svojimi domami," avizoval.
Výzvu so zozbieranými podpismi chcú aktivisti odovzdať ministrovi Malatinskému na septembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Tam by ho mesto malo pozvať, schválili to v júni bratislavskí poslanci.
Na rokovaní pred letom rovnako odmietli, aby plánované ropovodné prepojenie viedlo cez takzvaný Mestský koridor. V uznesení, ktoré schválili, zároveň vyzvali vládu SR, aby upustila od tohto zámeru a zvážila trasovanie cez tzv. Karpatský koridor. Ministerstvo hospodárstva aj Transpetrol by mali svoje plány taktiež predstaviť v rámci verejnej diskusie ešte pred zastupiteľstvom.