BRATISLAVA. V blízkosti Slavína a Horského parku sa nachádza mimoriadne cenná jemne členitá krajina, pramenné oblasti a mokraďovité úseky, ktoré patria z najvzácnejším krajinárskym úsekom Bratislavy. Pred zástavbou sú uchránené aj plochy bývalej Prűger-Wallnerovej záhrady.
Staré Mesto chce záhradu zrevitalizovať a opäť sprístupniť verejnosti. Redakciu SME o tom informoval staromestský hovorca Tomáš Halán.
Chcú grant
Mestská časť sa preto uchádza o grant z komunitárneho programu Európskej únie LIFE+. Partnerom v projekte Starého Mesta je Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity.
„Záhrada je nateraz pre verejnosť neprístupná a našim cieľom je, aby tu Staromeštania a návštevníci získali nové oddychové miesto pre trávenie voľného času. Táto lokalita poskytuje biotopy pre viaceré druhy faun a flóry vrátane druhov európskeho významu,“ povedala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová.
Zelenú projektu obnovy záhrady dalo v stanovisku aj Ministerstvo životného prostredia SR. „Ministerstvo víta projekt z dôvodu veľkého významu revitalizácie zelenej infraštruktúry, dlhodobého zachovania jej funkcií a prístupnosti pre verejnosť,“ píše ministerstvo v stanovisku k návrhu projektu revitalizácie Prűger-Wallnerovej záhrady.
Celkové odhadované náklady na projekt sú 380-tisíc eur, pričom Európska únia môže prispieť na projekt polovicou. Po schválení projektu môže byť ďalšia štvrtina nákladov financovaná zo štátneho rozpočtu. Zvyšné náklady plánuje mestská časť financovať z mimorozpočtových zdrojov, z grantov, či od súkromných partnerov. Prvé práce by mohli začať od júla budúceho roku a potrvajú dva roky.
Okrasná záhrada
Areál niekdajšej Prűger-Wallnerovej záhrady s plochou cca 5000 m2 sa nachádza pri Horskom parku na území medzi Kalváriou a Apoštolskou nunciatúrou. Záhrada vznikla na konci 19. storočia, keď si v tejto časti mesta začali stavať vily bohatí mešťania.
Prüger-Wallnerovci, majitelia hotelov Carlton a Savoy, si postavili vilu na vyvýšenom mieste na severnom konci Havlíčkovej ulice, ktorá stojí dodnes. Členitý terén záhrady upravili v okolí vily ako okrasnú záhradu v prírodno-krajinárskom štýle, zvyšná časť pozemku slúžila ako úžitková záhrada. V nej sa pestovali kvety a zelenina, v južnej časti boli štyri skleníky.
S cieľom obnovy záhrady a plánu využitia rôznych foriem finančnej i nefinančnej podpory a aktivít dobrovoľníkov vytvorilo Staré Mesto v spolupráci s partnermi z verejného, súkromného a mimovládneho sektora platformu s názvom „Zelená komunita“.
Členovia komunity sa pustia do ďalšieho zveľaďovania záhrady už túto sobotu, 27. júla od 9.30 do 12.30 hod. Stretnutie bude v Horárni v Horskom parku, náradie a ochranné pomôcky sú zabezpečené.
Autor: ba