BRATISLAVA. Utopte horúčavy vo vode. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako stráviť víkend v Bratislave a okolí.
A myslite aj na Rakúsko. Hranicami sa totiž slovenské kúpanie nekončí.
1.Prírodný bazén v Plaveckom Štvrtku
Farebné lekná, ťahavé vodné rastliny a kamene v bazéne. Bio bazén Borovica využíva na filtrovanie vody iba prírodnú technológiu, žiadnu chémiu.
V Plaveckom Štvrtku funguje už od roku 1946. Minulý rok ho zrekonštruovali. „Okolo bazéna vedie akýsi kanál s vysadenými vodnými rastlinami, ktoré vodu prirodzene čistia. Tá následne prechádza cez mechanické filtre,“ hovorí majiteľ František Vajarský.
Kúpalisko vlastnil už jeho dedo, rodina ho dostala späť v reštitúcii. „Kúpalisko založil môj dedko v roku 1946. Z jednej časti natekala voda z potoka a z druhej vytekala. Tak sa prirodzene čistila,“ spomína majiteľ František Vajarský.
Po tom ako dostal v reštitúcii kúpalisko naspäť, prevádzkoval ho ešte so starou technológiou. Minulý rok ho celé zrekonštruoval.
Vstupné je šesť eur na deň, pre deti nad šesť rokov sú to štyri eurá. Na kúpalisku je bufet, za plotom reštaurácia. Majú aj minigolf či ihrisko.
2.V Hainburgu nemčina neznie
Na kúpalisku v rakúskom Hainburgu nemčinu prakticky nezapočujete. Slovenská predavačka v bufete na vás prehovorí najprv po slovensky a až potom, akoby pre istotu, po nemecky. Aj Rakúšan za okienkom s lístkami ovláda v našom jazyku základné frázy.
„Slovákov sem chodí asi 98 percent,“ vraví pani v bufete. Ten je celkom drahý, kurací rezeň v malej žemli s troškou horčice stojí tri a pol eura. Len o pár centov menej si účtujú za trojdecové pivo.
Kúpalisko ponúka skôr rodinnú zábavu než priestor pre plavcov. Stredne veľký a slnkom vyhrievaný bazén sa plní najmä cez víkendy. Okolo sobotného poludnia je špička. Deti plnia tobogan a skokanské mostíky vo výške jeden a tri metre. Z najvyššej päťmetrovej veže sa skáče len občas a so sprievodom plavčíka.
Dospelí si okrem toho môžu zahrať volejbal alebo sa prejsť po peknom okolí.
Z Bratislavy do Hainburgu jazdí každú hodinu autobus spod Mosta SNP. Cesta tam trvá približne dvadsať minút, potom treba ísť chvíľu pešo.
V tlačenej verzii článku sme chybne uviedli, že lístok spod Mosta SNP stojí 75 centov pre tých s električenkou. Nárok na túto zľavu majú tí, ktorí cestujú na zľavnené lístky. Ostatní platia 1,50 eur.
FOTO: youtube
3.Výhľad na Bratislavu
Jediné kúpalisko v Starom Meste Mičurin na Búdkovej pod Slavínom toto leto otvorili až tento týždeň. Už v prvý deň sa zaplnilo.
Hroznovka a kofola stoja euro, pivo o dvadsať centov viac. Prenájom ležadla euro, ako záloha poslúži päťeurovka. Bazén má dĺžku 25 metrov a nie práve najhlbšie dno.
Čaro kúpaliska Mičurin je však inde. Hlavnú úlohu zohráva prostredie.
Z malého areálu to síce pre niekoľko stromov vidieť nie je, ale keď sa prejdete niekoľko metrov pred vstupnou bránou, pred očami máte jeden z najkrajších výhľadov na Bratislavu.
Kúpalisko Mičurín pod Slavínom.
FOTO: SITA
4.Plavecká sloboda na jazerách
Ak chcete viac plaveckej slobody, choďte na jazerá, napríklad na Zlaté piesky, Slnečné jazerá v Senci alebo aj Draždiak v Petržalke.
Zlaté piesky sú oproti ostatným menej pre rodiny, no s väčšími možnosťami. Dá sa tam okrem plávania hrať volejbal, futbal, je tam aj veľa bufetov. Majú tam aj tobogany a rôzne vodné športy.
Podobne sú na tom Slnečné jazerá v Senci, ktoré ponúkajú ešte širší výber toboganov.
Petržalský Veľký Draždiak je takmer na konci najväčšieho sídliska, je zadarmo a dá sa tam dobre zaplávať. Nad vodou však vedú drôty vysokého napätia a pomerne často sa tam plavci topia.
Oproti Zlatým pieskom alebo Sencu má výhodu lepšieho spojenia s centrom. Na Šafárikovom námestí ste z neďalekej zastávky za necelých dvadsať minút.
Pláž na Zlatých pieskoch.
FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA