Čakáreň plná budúcich mamičiek, hodiny čakania, pôrody presúvajú z Petržalky na Kramáre.
BRATISLAVA. Pred ambulanciami na tehotenské poradne je plno. Doktori majú dovolenky, veľa z nich neordinuje vôbec. Ženy v horúčave s veľkými bruchami sedia, no aj stoja na chodbe.
Úzku čakáreň na Antolskej v bratislavskej Petržalke zohrieva slnko. Závesy či žalúzie chýbajú.
Po desiatej ráno teplota stúpa, tehotné sa pri sedení striedajú, „ochladzovať“ sa chodia do tieňa na chodbu za roh.
Nesladená voda z miestneho automatu sa vypredala rýchlo. Päť hodín v čakárni počas letných dovoleniek nie je nič výnimočné. Dovolenky totiž majú aj na EKG či vyšetrení na takzvanom monitore srdca, kam tehotné pred pôrodom doktori posielajú.
Čakanie v horúčavách
„Ráno mi kázali priniesť moč, sestrička ho vždy v tehotenskej poradni zvykne ráno zbierať a vyhodnocovať, tentoraz však mala dovolenku,“ opisuje situáciu Lucia z Bratislavy, ktorá bude na Antolskej čoskoro rodiť.
„Zabudla. Moč som tak po piatich hodinách v čakárni vyliala doma. Minulý týždeň na chodbách vládla panika, pacientky, ktoré nemali zaplateného doktora, posielali rodiť na Kramáre.“
Problémy mala zastupujúca sestrička aj s odberom krvi, dodáva pacientka. Niektorým ženám odoberala krv na viackrát, kým trafila žilu.
Kritickú situáciu v pôrodnici na Antolskej potvrdila aj hovorkyňa Bratislavskej univerzitnej nemocnice Petra Stano Maťašovská.
„Už viac ako týždeň pôrodnica kapacitne nestačí dopytu a rodičky sú s ohľadom na ich zdravotný stav odkláňané do ďalších dvoch pôrodníc na Kramáre a do Ružinova. Zvýšený záujem o túto pôrodnicu môže mať vplyv aj to, že pacientky čakajú na vyšetrenie dlhšie, než inokedy.”
Nemocnica na Antolskej je najvyťaženejšou pôrodnicou na celom Slovensku. Len z bratislavských pôrodov, ktorých je denne približne 25, sa tam narodí 14 novorodencov.
Situácia na Antolskej by sa podľa Maťašovskej mala stabilizovať v najbližších dňoch.
Preplnené Kramáre
Pacientky, ktoré nemali na Antolskej zaplateného svojho pôrodníka, vo väčšine prípadov presúvajú na Kramáre. Tie kapacitne stíhajú pokryť momentálny nápor.
Pôrod na Kramároch je podľa viacerých matiek náročný najmä počas letných mesiacov.
„Sú tam neskutočné horúčavy. Lôžková časť je otočená na západ a od jednej tam praží slnko. Nie je tam klimatizácia, sú tu síce závesy, ale veľmi staré a opotrebované. Vetrať sme nemohli, kvôli deťom,“ hovorí Lýdia, ktorej sa na Kramároch narodila dcéra Stela.
Podobnú skúsenosť má aj Martina. „Rodí tam veľmi veľa žien a oddelenie je kapacitne plne vyťažené. Mňa pustili po cisárskom reze skôr domov, ešte som nemala ani zbalené a na moju posteľ čakala už ďalšia pacientka.“
Vybavenie izby v pôrodnici v Petržalke na Antolskej.
FOTO: SITA, TASR
Júlových pôrodov bolo viac aj v Komárne
Keď sa aj pôrodov nakopí, matky neprekladáme, tvrdia menšie nemocnice.
BANSKÁ BYSTRICA. Pôrodnice v Žiline, vo Zvolene, v Krompachoch a Komárne fungujú aj v letných mesiacoch v normálnych režimoch.
Ani v jednej z náhodne vybraných nemocníc nezaznamenali zvýšený počet pôrodov, ktorý by ich nútil posielať rodičky do iných nemocníc.
Júlová pôrodnosť výrazne stúpla len vo Všeobecnej nemocnici v Komárne. Pôrodníci už majú za sebou počas prvých dvoch júlových týždňov 57 pôrodov, čo je toľko ako inokedy v priemere za celý mesiac.
V medziročnom porovnaní prvých šiestich mesiacov však počet pôrodov v Komárne kopíruje predchádzajúci rok.
Tak ako Komárno aj nemocnice vo Zvolene a v Krompachoch patria pod firmu Agel SK. Pôrodnice vo Zvolene a v Krompachoch s množstvom pôrodov problémy nemajú, v prvom polroku počet pôrodov ešte mierne klesol.
„V prípade zvýšeného počtu pôrodov je takéto obdobie pre personál únavnejšie, ale žiadne pôrody sa u nás neprekladajú,“ povedala hovorkyňa všetkých troch nemocníc Marta Csergeová.
Viac pôrodov nemajú ani vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline. „Rodičky prijímame v štandardnom režime,“ vraví hovorkyňa nemocnice Mária Koporecová.
Daniel Vražda
Autor: lut