Pozostatky opevnenia Bratislavy chcú historickí nadšenci aj župa. Bunkre z druhej svetovej ponúka ministerstvo pre nezáujem so zľavou.
BRATISLAVA. Je to jediný ucelený obranný úsek druhej svetovej vojny, ktorý sa zachoval v Bratislave.
Mulda, Paseka, Stoh či Cvičistě – sieť pôvodne pätnástich bunkrov si dodnes udržala svoje české názvy. Premenovať ich však môže nový vlastník.
Ministerstvo obrany začalo totiž bunkre v Petržalke predávať, následne sa chce zbaviť aj vojenských objektov popri rieke Morave v Devínskej Novej Vsi. Mnohé z bunkrov obývajú bezdomovci, narkomani, či sú plné smetí.
Po Petržalke sa plánuje zbaviť aj vojenských objektov popri rieke Morave v Devínskej Novej Vsi.
Cenu bunkrov znižujú
Petržalka
Opevnenia
1933 : začiatok výstavby obranného systému okolo československých hraníc, ten v Petržalke z rokov 1934-38 sa z veľkej časti zachoval; systém pôvodne 15 bunkrov – niektoré zničila diaľnica, dva výstavba Petržalky; bunkre sa tiahnu od severu pri Dunaji pri Karloveskej zátoke smerom na priechod Berg, obchádzajú sídlisko Kopčany, popri Chorvátskom ramene končia pri Dunaji.
Zdroj: bunkre.info
V elektronickej aukcii ponúklo ministerstvo obrany osem bunkrov, všetky sa im však predať nepodarilo.
Nového majiteľa majú bunkre pri diaľnici D2.
Vrba, ktorá stojí neďaleko diaľničného nadjazdu v smere na Bratskú ulicu a bunker zvaný Tři hranice, podľa toho, že sa tu kedysi schádzali hranice Československa, Maďarska a Rakúska. Dnes sa dá nájsť na pravej strane diaľnice v smere na Rusovce.
Tři hranice ministerstvo predalo za 4500 eur, cena Vrby z roku 1935 vystúpila počas aukcie na 7-tisíc. Čo s objektmi noví vlastníci urobia, z podmienok predaja nevyplýva.
Martina Balleková, hovorkyňa ministerstva obrany, vraví, že o niektoré bunkre, nemal nikto záujem ani pri opakovanej aukcii. „Ministerstvo teraz tieto objekty ponúka v osobitom ponukovom konaní,“ hovorí.
Keďže bunkre už raz ani takto nepredali, chce ich ministerstvo zaradiť do ďalšieho osobitého ponukového konania. Obálky by mali otvárať koncom septembra, pričom cenu znížili o päťdesiat percent.
Mestu a župe
Po Petržalke chce ministerstvo meniť aj vlastníka bunkrov v Devínskej Novej Vsi. Balleková vraví, že podľa zákona ich ponúkli magistrátu.
Išlo o ponuku na darovanie objektov stáleho ľahkého opevnenia v Devínskej a aj ťažkého opevnenia, takzvaný bunker Štěrkovište v Petržalke v Pečnianskom lese. „Napriek urgenciám nám nebola zatiaľ z ich strany doručená žiadna odpoveď,“ hovorí Balleková. „V prípade, že magistrát ponuku na darovanie odmietne, bude zaslaná kraju.“
Ak bunkre odmietne aj župa, chce ich ministerstvo ponúknuť v osobitnom ponukovom konaní.
Daniela Rodinová, vedúca referátu mediálnej komunikácie magistrátu, vraví, že odborní zamestnanci magistrátu žiadnu ponuku o bunkroch v Devínskej neevidujú. Od ministerstva obrany vraj dostali len list o bunkri v Pečnianskom lese. „Ide o objekt z rokov 1936 až 1938,“ hovorí Rodinová. Dodáva, že rozhodnúť musia bratislavskí poslanci na zastupiteľstve.
Materiál o bunkroch im však vedenie mesta na zasadnutie stále nepredložilo.
FOTO: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Župa má projekt, už dlho
Kraj tvrdí, že o bunkre záujem má, no zámer musia podobne odobriť župní poslanci, zatiaľ však župa žiadnu ponuku nedostala.
Ešte pred dvomi rokmi sľuboval kraj opravu bunkrov popri Moravskej cyklotrase. Vojenské objekty na trase k takzvanému Devínskemu jazeru mali vyčistiť a sprístupniť v nich malé múzeá pre turistov. Chátrajú dodnes.
„V súvislosti s projektom na obnovu bunkrov máme zastupiteľstvom schválené peniaze na obnovu siedmich bunkrov,“ vraví Iveta Tyšlerová, hovorkyňa župy. „S ich obnovou môžeme začať hneď, ako ich získame do vlastníctva.“
Nadšenci už zachránili
O záchranu petržalských bunkrov má záujem aj Vojenský historický ústav, s ministerstvom obrany rokujú o prebratí štyroch objektov, hovorí Peter Šumichrast, zástupca riaditeľa Vojenského historického ústavu. Po rokovaniach s ministerstvom sa chce ústav dohodnúť s občianskymi združeniami na obnove bunkrov a ich premene na múzeá.
Nie smetisko a ani miesto, ktorému sa bežní ľudia vyhýbajú, ale múzeum. Bunker Hřbitov B-S-8 pri cintoríne z 1. svetovej vojny neďaleko Kopčianskej oživilo združenie Zachráňme petržalské bunkre už pred pár rokmi. Dnes hlásia úspech a návštevníkov až z Austrálie.
V duchu názvu združenia, ktoré založil fotograf a nadšenec Miroslav Košírer, chcú „bunkroví dobrovoľníci“ obnoviť aj vojenský kryt B-S-13, čiže bunker Stoh. Leží východne od Antolskej nemocnice pri Chorvátskom ramene. Na dverách už má zámok a vo vnútri prebieha veľké čistenie.
Dobrovoľníci obnovili aj ďalší bunker. Občianske združenie Múzeum petržalského opevnenia vyčistilo kryt B-S-4 Lány na okraji Pečnianskeho lesa.
Výzva OZ bunkre
"Ak by sa medzi čitateľmi našli pamätníci, ktorí akýmkoľvek spôsobom využívali v minulosti opevnenie na Dúbravskej Hlavici, prípadne kdekoľvek v Dúbravke, alebo ak by mali ich fotografie z minulosti, boli by sme veľmi radi keby sa nám ozvali.
Chceli by sme zadokumentovať spomienky na túto časť našej histórie a v prípade, že by sa našlo viac fotografií, zorganizovať v čase ich slávnostného znovu sprístupnenia (plánované na august 2014) ich výstavu. V prípade fotografií zabezpečíme oskenovanie a originály budú vlastníkom vrátené.
Dokumentačný materiál poskytneme po spracovaní Mestskému ústavu ochrany pamiatok Bratislava, Pamiatkovému úradu SR a Vojenskému historickému ústavu."
bunkre.info
Bunkre z prvej a druhej svetovej vojny na území mesta
MAPA - BUNKRE.INFO
Bunker pri Antolskej práve opravujú.
FOTO: BUNKRE.INFO
Bunkre v Pečnianskom lese ponúkajú mestu.
Vŕba.
FOTO - BUNKRE.INFO
Tři hranice.
FOTO: BUNKRE.INFO
Tři hranice.
FOTO: BUNKRE.INFO
Mapa rozmiestnenia petržalských bunkrov.
FOTO - ZACHRÁŇME PETRŽALSKÉ BUNKRE