BRATISLAVA. Deti majú radosť a všetko si fotia, tí vyšší sa miestami musia pre nízky strop predkloniť. Bratislavou od pondelka jazdí doubledecker.
Na hornom podlaží je strop vo výške asi 170 centimetrov a môže sa tam iba sedieť, dolu je o niečo vyšší.
Hlavne pre turistovDoubledecker
V Bratislave
Trasa vedie od historickej budovy SND, po Štúrovej, Pribinovej, Karadžičovej, ulici 29. augusta, cez Kollárovo námestie, Staromestskú, popod Most SNP a späť k budove SND;
zmestí sa doň 83 ľudí;
chodí každú celú hodinu od dvanástej do siedmej večer.
Červený dvojposchodový autobus bude na okružnej jazde po Starom Meste raz za hodinu prevážať hlavne turistov.
Jazdí každú celú hodinu od poludnia do siedmej večer spred historickej budovy opery.
„Autobus bol vyrobený na Slovensku. Miest na sedenie je 54 a na státie 31,“ vraví hovorkyňa dopravného podniku Bratislava Agáta Staneková.
Je zadarmo a dopravný podnik ho zatiaľ má požičaný len na dva týždne. Ak by v meste ostal, slúžil by naďalej ako turistická atrakcia.
Iný ako tie v LondýneAutobus sa od tých v Londýne líši najmä výškou. „Podľa slovenských noriem má výšku štyri metre. Je dlhý 10,5 metra. Horná časť je upravená čisto na sedenie,“ hovorí Staneková. Aj preto vraj neuvažujú o jeho zavedení na normálnu linku.
Doubledeckry teda po Bratislave nateraz voziť bežných cestujúcich nebudú pre trolejové vedenie, ktoré je v päťmetrovej výške.
„Ak ide viac ako štvormetrové vozidlo pod trolejovým vedením, musí mať so sebou sprievodné vozidlo,“ vraví Bronislav Weigl z dopravného podniku. „Ak je vedenie nižšie ako štyri a pol metra, musí tam byť osadená značka,“ tvrdí. To je napríklad smerom na Kolibu.
Výhľad zaujal najmä deti.
FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA