V Rakúsku sa naopak všetkým chráneným oblastiam vyhýba.
BRATISLAVA. V boji proti ropovodu vedúcemu Bratislavou sa spojili šéf bratislavskej župy Pavol Frešo (SDKÚ), primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) a občianske združenie Nie ropovodu.
Debatovať chcú o tom v septembri, volajú aj zástupcov ministerstva hospodárstva, Transpetrolu a spoločnosti Bratislava – Schwechat Pipeline.
Problematické trasovanie ropovodu Bratislava – Schwechat priamo cez hlavné mesto presadzuje ministerstvo hospodárstva.
Župan sa prikláňa k tomu, aby ropovod viedli Malými Karpatmi a aby tak Bratislavu obišli. „Ak v Rakúsku nechcú ropovod ťahať cez les popri rieke Morave, nerozumiem, prečo by Bratislavčania mali mať nižší stupeň ochrany,“ povedal Frešo.
Ministerstvo argumentuje, že dlhšie trasovanie je nevýhodné a museli by postaviť 100 kilometrov ropovodu oproti teraz plánovaným dvadsiatim.
„V prípade dlhej trasy by išlo len o 'konvenčný' ropovod, v porovnaní so sofistikovanou technológiou v prípade krátkej trasy. Presadzovanie trasovania cez karpatský koridor by vytvorilo následné komplikácie na rakúskom území,“ tvrdí hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.
Ropovod by mal z dvoch tretín viesť Rakúskom, prepájacia lokalita je naplánovaná v bode Jarovce – Kittsee.
Rakúska trasa ropovodu vedie celá mimo chránených území. V Bratislave sú obe možné alternatívy naplánované v husto obývaných oblastiach Petržalky a chránených oblastiach vodných zdrojov pri Dunaji. Jedna by podľa Freša viedla cez Pečniansky les, druhá okolo nemocnice Antolská.
Les siaha až po hranicu s Rakúskom.
Pozrite si fotogalériu >>