BRATISLAVA. Keď študenti fakulty architektúry Vysokého učení v Brne preberajú architektúru 60. rokov 20. storočia, vycestujú do Bratislavy.
„Spolu s profesormi obzeráme Hotel Kyjev a obchodný dom na Kamennom námestí,“ približujú budúci architekti. „Učíme sa pri budovách.“
„Učebná pomôcka“ – hotel Kyjev od slovenského architekta Ivan Matušíka, sa však má zmeniť. Jeho prestavbu plánuje firma Lordship, ktorá hotel vlastní.
Urobiť to môžu, Pamiatkový úrad SR totiž hotel a priľahlý obchodný dom za pamiatku nevyhlásil.
Vnútro hotela má aj takéto prepracované schody.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Necitlivé búranie
História
Hotel Kyjev
60. roky 20. storočia: stavba komplexu budov na Kamennom námestí na etapy, architekt Ivan Matušík;
1969: architekt získal za obchodný dom – prvý tohto typu na Slovensku – Cenu Dušana Jurkoviča;
1973: hotel dokončili v druhej etape;
2011: zatvorenie výškového hotela.
Foto: Archív SME
„Pamiatkový úrad nespochybňuje význam, ktorý komplex obchodného domu a hotela v kontexte modernej povojnovej architektúry predstavuje, zároveň však zastáva názor, že pre jeho vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku nie sú naplnené základné kritériá,“ hodnotí budovy v stanovisku Katarína Kosová, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu.
Pamiatkari tvrdia, že problematická je predovšetkým chýbajúca urbanistická hodnota. „Komplex bol nevhodne osadený do centra mesta, s ktorým sa nezžil. Stavby zlikvidovali historickú zástavbu.“
Ak by budovy vyhlásili za pamiatky, odobrili by tak vraj aj vtedajší necitlivý spôsob búrania historických domov.
Kyjev s hviezdami
Firma Lordship búranie výškového hotela neplánuje, prestavbu objektu na trojhviezdičkový hotel však netají.
„Rozhodnutie pamiatkového úradu vnímame ako potvrdenie správnosti nášho zámeru revitalizovať územie Kamenného námestia,“ hovorí Juraj Šaštinský, join managing partner skupiny Lordship, ktorý bol predtým manažérom v Pente.
Hotel zatvorili na jeseň v roku 2011 ako nefunkčný a energeticky náročný. Lordship má plány na zmenu celého Kamenného námestia. K výstavbe stovky bytov a podzemnej garáže, ktoré už vizualizuje, je však ďaleko.
Mesto by predávalo
Hlavná architektka mesta Ingrid Konrad a aj primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) sľubujú, že priestor v centre Bratislavy budú riešiť architektonicko-urbanistické súťaže. Nemá sa totiž zmeniť len námestie, ale aj doprava v lokalite.
Koncom roku sa Kamenné námestie dostalo na zoznam majetkov, ktoré chce Bratislava predať. Proti vystúpili aktivisti a Iniciatíva Námestie pre ľudí, ktorá sa dlhodobo zaoberá revitalizáciou námestia, odmietajú privatizáciu verejného priestoru v centre. Za tunajšie pozemky chce mesto získať dva milióny eur.
Stĺpček: Kyjev nie je komunistická, ale špičková stavba
Architekti: Námestie stavby nezničili
Prior s Kyjevom by mali byť pamiatkou ako Máj v Prahe, vravia architekti.
BRATISLAVA. Modernizácia hotelu Kyjev nijako neublíži, je to najmenej invenčné dielo architekta Ivana Matušíka, opisuje budovu Pamiatkový úrad.
Ide o reakciu na výzvu skupiny Docomomo, medzinárodnej organizácie na ochranu pamiatok modernej architektúry, ktorá s iniciatívou Bratislava otvorene spustila vlani petíciu za zachovanie a obnovu Kamenného námestia.
„List, ktorým Pamiatkový úrad reagoval na opätovný podnet na vyhlásenie hotela Kyjev a bývalého obchodného domu Prior za národnú kultúrnu pamiatku, nie je rozhodnutím o nezapísaní objektov do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu,“ hovorí Peter Szalay z oddelenia architektúry Ústavu stavebníctva a architektúry SAV a zo slovenskej pobočky Docomomo.
„Je stanoviskom, ktoré spresňuje pôvodné postoje úradu. Už teraz je však zrejmé, že niektoré názory Pamiatkového úradu vychádzajú zo zastaraného ponímania pamiatkovej ochrany.“
Szalay pripomenul, že v Prahe vyhlásili za pamiatku obchodný dom Máj, inšpirovať by sa podľa neho mala aj Bratislava. „V kontexte diskusie o podobe námestia je potrebné pripomenúť, že obchodno-spoločenské centrum nie je deštrukčným zásahom do pôvodnej štruktúry, ale logickým pokračovaním modernej prestavby.“
V 30. rokoch minulého storočia tam začali s budovami sporiteľne, družstevnými domami, Manderlákom či sériou bytoviek na Dunajskej. „Túto architektonicko-urbanistickú súvislosť uznáva aj platný územný plán zóny, ktorý vymedzuje priestor na dostavby a zachováva nielen hotel a obchodný dom, ale aj cenný verejný priestor námestia,“ dodáva Szalay.
Z bratislavských striech: Kamenné námestie a hotel Kyjev
Pozrite si fotogalériu >>