BRATISLAVA. Rokovania medzi Spolkom slovenských spisovateľov (SSS) a správcovskou firmou ARTHUR DS, ktorá získala za kontroverzných okolností do prenájmu sídelnú budovu SSS a Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS), nesmerujú k dohode a spor bude pravdepodobne musieť rozhodnúť súd.
Nevýhodný nájom
"Prijala sa taká nájomná zmluva, ktorú keď dostali do rúk členovia predstavenstva, s hrôzou zistili, že sme bezdomovci," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii Miroslav Bielik, predseda Spolku slovenských spisovateľov (SSS). Podľa zmluvy sa spisovateľské organizácie majú z budovy vysťahovať.
Správcovská firma získala päťposchodovú budovu v najužšom centre Bratislavy, na Laurinskej ulici, formálne do prenájmu na desať rokov za nájomné, ktoré je podľa Bielika niekoľkonásobne nižšie ako trhové ceny.
Reálne však môže prenájom trvať až 35 rokov, keďže obe spisovateľské organizácie sú povinné na požiadanie správcovskej firmy prenájom pravidelne predlžovať.
Zároveň by na základe tejto zmluvy mali správcovskej firme ručiť svojím majetkom za úver, z ktorého chce financovať svoj podnikateľský zámer.
Zmluvu podpísali neoprávnene
"Stanovisko nového vedenia je, že budova je nepredajná a musí slúžiť na kultúrne účely. Zmluva je pre nás neprijateľná a nedôveryhodná a k jej podpisu viedol celý rad podvodov," vyhlásil čestný predseda SSS Jaroslav Rezník st. Zmluvu podľa neho za spisovateľské organizácie podpísali osoby, ktoré na to nemali oprávnenie.
Bielik dodal, že správcovská firma podmieňuje akékoľvek ďalšie rokovania podpísaním dodatku k zmluve, ktorým by jej spisovateľské organizácie legalizovali predkupné právo na budovu.
"Podpisom dodatku by SSS a AOSS zároveň akceptovali legitimitu nájomnej zmluvy, čo absolútne odmietajú. "Čelíme výzvam na podpisy dodatkov, ktoré by legalizovali pre nás neprijateľnú zmluvu. Zrejme budeme čeliť žalobe a sami spolu s AOSS žalobu podáme," dodal Bielik.
Na vzniku krízovej situácie majú podľa neho podiel bývalé vedenia oboch organizácií. Spolu s novým predsedom AOSS Ľubomírom Belákom však chcú celú situáciu riešiť. Bielik dodal, že predstaviteľov SSS prijal aj minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), ktorého o situácii okolo budovy informovali.
Nové vedenie, nové pravidlá
Novým predsedom Spolku slovenských spisovateľov sa 28. mája stal riaditeľ Slovenského literárneho ústavu Matice Slovenskej Miroslav Bielik.
Nové vedenie na čele s Ľubomírom Belákom si na začiatku roka zvolila aj AOSS. Ukázalo sa, že finančná situácia oboch organizácií, ktoré boli ešte v roku 2009 v dobrej finančnej kondícii, je kritická a navyše im hrozí aj faktická strata sídelnej budovy.
V tejto súvislosti podali členovia AOSS trestné oznámenie a SSS pripravilo občiansko-právnu žalobu na správcovskú firmu.
Advokát spolupracujúci s Transparency International Slovensko (TIS) Pavel Nechala na margo prenájmu budovy Domu spisovateľov na Laurinskej uviedol, že v prípade nájomných zmlúv na obdobie dlhšie ako 30 rokov je možné súdne skúmať, či boli podpísané v súlade s dobrými mravmi.
"V prípade, ak dochádza k uzavretiu nájomnej zmluvy na takéto dlhé obdobie, mám za to, že sa to rovná akoby predaju nehnuteľnosti, nakoľko to v takom rozsahu obmedzuje spoluvlastníka nehnuteľnosti, že je to neprimerané," povedal.
"Dalo by sa pozrieť na platnosť nájomných zmlúv z pohľadu súladu s dobrými mravmi. V prípade, ak by sa na súde podarilo preukázať nesúlad s dobrými mravmi, tak by zmluva bola absolútne neplatná," reagoval Nechala.
Podobný prípad majú aj v Mikuláši
Najnovším precedensom na tento typ kauzy môže byť podľa neho spor, ktorý aktuálne prebieha v Liptovskom Mikuláši.
"Môžem spomenúť napríklad prípad v Liptovskom Mikuláši, kde mal Úrad geodézie a kartografie uzatvorenú zmluvu na sto rokov a prvostupňový okresný súd rozhodol, ešte to nie je právoplatne ukončené, že tento nájom je neadekvátny, pretože sa nájomcovi nepodarilo preukázať nejaké objektívne skutočnosti, ktoré viedli k uzatvoreniu takejto dlhej nájomnej zmluvy," dodal Nechala.