Rozsiahly areál v centre ide banka vydražiť. Zámer na veľkú prestavbu už posudzujú, hoci ešte nie je známy nový vlastník. BRATISLAVA. Pivovar a sladovňu medzi Blumentálskou, Legionárskou a Bernolákovou postavili v rokoch 1871 až 1876 bratia Steinovci. Pivo tu Steinovci varili do znárodnenia pivovaru v roku 1948, potom vznikli Západoslovenské pivovary.
BRATISLAVA. Bratislavské pivo osvieži a chutí. Na doskách a ošarpanom plote niekdajšieho bratislavského pivovaru Stein odkryl čas starý nápis. Neďaleko vidno okienko do ulice, kde vraj stávali štamgasti v radoch na pivko za výrobnú cenu. Ulicami sa vtedy ešte šírila aróma sladu.
Po prevádzke ostali opustené priestory, meď z typicky zelenej kupoly olúpali zlodeji už pred rokmi, vyrabované sú aj miestnosti prístupné cez okno. Nápisy ako padá omietka, nebezpečenstvo úrazu či dražba vidno na presklených dverách a bráne už roky.
Pivo Stein už viac ako päť rokov vyrábajú vo Vyhniach. S bratislavským továrenským areálom nemá nič spoločné.
Históriu pôvodného pivovaru pripomína na bráne areálu erb Steinu založeného v roku 1873 v Prešporku.
Mesto v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie zverejnilo zámer prestavby na polyfunkčný areál s bytmi, kanceláriami, obchodmi a garážami.
Priestor medzi ulicami Legionárska, Blumentálska a Bernolákova chce na New Stein zmeniť bratislavský Ateliér Ivan Kubík. Verejnosť sa môže k zámeru vyjadriť do 22. júla.
Dražba len bude
Čo plánujú
NEW STEIN
1-4-izbové byty - viac než tristo bytov;
podzemné parkovisko cca 830 miest;
administratívne a obchodné priestory;
dopravné napojenie z Blumentálskej – dva výjazdy, vjazdy;
zrekonštruovanie kupoly, zachovanie kvasiarne – nová prevádzka a pivovarnícka galéria;
výstavba má trvať štyri až päť rokov.
VIZUALIZÁCIA - IVAN KUBÍK
Areál s rozlohou 1,6 hektára kúpila ešte v roku 2007 developerská firma Orco, chceli ho prestavať na multifunkčný komplex. Po troch požiaroch počas demontáže však zámer ostal len na papieri.
Orco na veľkolepé plány nemalo peniaze, vyhlásilo dražbu a majetok sa dostal do exekúcie. V dražbe v roku 2010 nemal nikto záujem.
O dva týždne bude druhá dražba, evidujú dvoch či troch záujemcov. Vyhlásila ju Všeobecná úverová banka, hlavný veriteľ firmy v konkurze. „Prebiehajú predbežné rokovania so záujemcami,“ povedal Michal Kopecký, PR špecialista VÚB banky.
Záujemcov dražobná firma zverejniť nechce, vyvolávacia cena je 12,3 milióna eur.
Hoci ešte nie je jasné, kto bude novým vlastníkom, Ateliér Ivan Kubík už plánuje prestavbu. Zatiaľ ako jediný zverejnil rozsiahly zámer aj s vizualizáciami.
Kubík je aj architektom nového multifunkčného komplexu Centrál pri Trnavskom mýte.
Skúmavky a čiarky po pive
Povolenia na prestavbu Steinu bude vydávať bratislavské Staré Mesto. Hovorca Tomáš Halán vraví, že zatiaľ žiadnu žiadosť neevidujú. Radnica navyše stále vedie správne konanie voči firme Orco. „Dôvodom je neporiadok na pozemkoch a v okolí.“
Keď zlodeji rozkrádali meď na kupole pivovaru, kusy plechov odlietavali do okolia. Polícia viackrát zasahovala, no keďže majiteľ nepodal trestné oznámenie, zlodejov pustili.
Galéria pivovarníctva
Opustený pivovar chátra, na fotografiách zvnútra vidno zvyšky prevádzky – zakladače, skúmavky, rôzne etikety aj čiarky s počtom predaných pív.
Architekti tam navrhujú vyše tristo jedno až štvorizbových bytov, ale aj kancelárie, park, námestie. Z pôvodného pivovarského areálu chcú zachovať spilku, čiže kvasiareň s kedysi známou medenou zelenou škrupinkovou kupolou. Kupola už bez mede by mala prežiť aj ďalšiu výstavbu.
Na novú krčmu tu chcú navyše napojiť lokálnu výrobu piva. Na prízemí spilky plánujú galériu a expozíciu pivovarníctva. Architekti navrhujú, aby dve dnešné dominanty lokality, kostolnú vežu a kupolu kvasiarne, doplnila tretia – oválna administratívna budova.
Ako to vyzerá v pivovare - očami fotografa
Pozrite si fotogalériu >>
Pivovar zákon nechráni
Areál znárodnili, no bratislavské pivo v lokalite varili viac než sto rokov.
Výrobou však lokalita žila ďalej, dokopy viac než 130 rokov, demontáž Steinu začala v roku 2008.
Pôvodná podoba komplexu sa rokmi menila, staršie budovy nahrádzali modernejšie.
„Najhodnotnejšie zo súčasne zachovaných stavieb bývalého pivovaru Stein sú spilka, várňa a pivnice z najstaršej etapy zástavby areálu pivovaru,“ hodnotí Viera Obuchová z Mestského ústavu ochrany pamiatok v zozname pamätihodností.
Akýmsi symbolom pivovaru je biela vežička s nápisom Stein, komín a kupola spilky, čiže časť pivovaru, kde kvasilo pivo. Spilka bola roky pokrytá zeleným medeným plechom. Jej architektom bol Herbert Zrnovský a pri stavbe použili prvú škrupinovú konštrukciu takéhoto rozsahu na Slovensku.
Pivovar a ani jeho časti nie sú pamiatkou. Patrí do zoznamu pamätihodností mesta, tie však nechráni zákon, len morálka. Pamätihodnosti samospráva uznáva ako hodnotné, no nemajú štatút kultúrnych pamiatok, ktoré chráni špeciálny zákon.
Dominanty kostolná veža, kupola kvasiarne má doplniť tretia - oválna administratívna veža
NÁVRH - NEW STEIN - ATELIÉR IVAN KUBÍK
Parkovisko pri pivovare, vidno kostolnú vežu a v pozadí olúpanú kupolu kvasiarne.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA