BRATISLAVA. Slovensko bude šéfovať európskej dvadsaťosmičke bude v druhej polovici 2016. Bratislavské letisko M. R. Štefánika bude obsluhovať najmä prílety a odlety delegácií vládnymi špeciálmi, resp. expertov a zástupcov európskych inštitúcií leteckými linkami z Bruselu.
V tejto súvislosti je podľa rezortu diplomacie nevyhnutné zabezpečiť do roku 2016 rekonštrukciu VIP salónika tak, aby spĺňal nevyhnutné protokolárne a kapacitné štandardy. Vyplýva to z logisticko-organizačného zabezpečenia predsedníctva, ktorý tento týždeň schválila vláda.
Aj v Rakúsku
Okrem toho bude potrebné prenajať takéto priestory aj na rakúskom letisku Schwechat pre ministerskú a vyššiu delegáciu. Schwechat je najbližším medzinárodným letiskom s pravidelným leteckým spojením s členskými štátmi únie. V príletovej hale by mal fungovať aj informačný bod slovenského predsedníctva, ktorý bude prichádzajúcim delegátom poskytovať základné logistické a organizačné informácie a asistenciu.
Predsednícka krajina sa postará aj o dopravu z a na letisko, ako aj počas programu podujatí. Rovnako to platí pri ubytovaní vedúcich členov oficiálnych delegácií.
Bezpečnostné opatrenia v mieste zasadnutí, hoteloch, počas transferov a spoločenského programu budú v kompetencii ministerstva vnútra.
Úlohy Slovenska
Hlavnou úlohou Slovenska počas výkonu predsedníctva bude vedenie rokovaní prípravných orgánov Rady vrátane rokovaní Rady na ministerskej úrovni. Vyplynú mu tak ďalšie úlohy spojené so zastupovaním členských štátov vo vzťahu k ostatným inštitúciám EÚ a medzinárodným organizáciám.
Ide predovšetkým o Európsky parlament, Európsku komisiu a Európsku radu. Spolu so šéfom európskej diplomacie bude zastupovať zvyšných členov aj vo vzťahu k tretím štátom.
Stále aj Brusel
Podstatná väčšina formálnych predsedníckych rokovaní sa bude konať v Bruseli, resp. Luxemburgu. Počas predsedníctva sa budú v Bruseli konať minimálne dva summity EÚ. Bilaterálne alebo multilaterálne schôdzky únie s tretími krajinami sa budú striedavo konať buď v Bruseli alebo v tretích krajinách.
V druhom polroku, teda v čase, keď bude predsedať Rade EÚ aj Slovensko, sa koná približne 35 ministerských zasadnutí Rady v Bruseli, v októbri v Luxemburgu. Na expertnej úrovni rokovaní Rady EÚ sa uskutoční zhruba 900 zasadnutí pracovných skupín a výborov.