BRATISLAVA. Na realizáciu projektu si račianske základné školy vybrali prednostku Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Helenu Hupkovú. Cieľom malo byť odovzdanie základných informácií o mikroorganizmoch, o spôsoboch šírenia sa infekčných chorôb, o očkovaní, naučiť deti rozlišovať dobré baktérie od zlých a ďalšie zaujímavé poznatky.
Teóriu s praxou na hodinách prírodovedy prepájali študenti medicíny. Deti prijali tento výukový program s nadšením, aktívne sa zapájali do činností, pracovali s rôznymi pomôckami v skupinách a počúvali medikov, zhodnotila novinku na škole riaditeľka ZŠ Tbiliská Eva Šišková.
Deti vždy privítajú nové a netradičné formy vyučovania a projekt s medikmi bol pre ne veľmi zaujímavý a motivujúci, doplnila riaditeľka druhej základnej školy v Rači Tatiana Kizivatová.
Aj v budúcnosti
Po úspešnom ukončení prvého ročníka E-bugu projekt bude pokračovať aj na budúci školský rok. "Na rokovaní s docentkou Hupkovou sme sa dohodli, že e-Bug bude u nás pokračovať, dokonca ho rozšírime aj pre žiakov druhého stupňa škôl a to na siedmakov", informovala vedúca Školského úradu v Rači Ivana Vargová. Doplnila, že o projekt sa už zaujímajú aj iné školy zo Slovenska a Česka.
Pilotný projekt v Rači realizovali od októbra 2012 do júna 2013 v troch triedach ZŠ Tbiliská a troch triedach ZŠ s MŠ J. A. Komenského. Koordinoval ho OZ Zdravé mesto v spolupráci s kanceláriou WHO na Slovensku aj vďaka podpore poslancov MZ Bratislava Rača a Edukačného grantu GSK.