BRATISLAVA. Združenie občianskej sebaobrany (ZOS) si myslí, že poplatky sú predražené a hlavné mesto Bratislava pri príprave cien za odvoz a likvidáciu odpadu na roky 2005 až 2007 nedodržalo zákon. Informovala o tom dnes na tlačovej besede zástupkyňa Združenia občianskej sebaobrany Jana Miklovičová.
Ako informoval hovorca mesta Bratislavy Stanislav Ščepán, tvrdenie o nedodržaní zákona za roky 2005 až 2007 je podľa mesta sporné, so sťažnosťou združenia sa však určite podrobnejšie oboznámia. "Mesto vníma likvidáciu komunálneho aj nekomunálneho odpadu ako citlivú tému z hľadiska životného prostredia aj z hľadiska občanov," dodal.
Nepozdáva sa im monopol
Združenie má podozrenie na manipuláciu údajov pri tvorbe všeobecne záväzných nariadení (VZN) o odpadoch, podľa Miklovičovej preto podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Nepozdáva sa im ani monopolné postavenie mestského podniku Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), na protimonopolný úrad preto podali žiadosť o prešetrenie ich monopolného postavenia.
Radomil Květon zo združenia uvádza, že Bratislava mala pri stanovení poplatkov vychádzať z priemernej hmotnosti odvezeného odpadu za predchádzajúci kalendárny rok, tak to totiž nariaďuje všeobecne záväzné nariadenie mesta.
To však podľa Květona nebolo ani raz dodržané a navyše, výpočet ceny z priemernej hmotnosti odpadu za predchádzajúci rok už z najnovšieho VZN platného od januára tohto roku úplne vypadlo.
Ako informoval Ščepán, krajský prokurátor niektoré ustanovenia nariadenia mesta napadol, bratislavskí poslanci však koncom júna protestu prokurátora v bode určovania poplatkov nevyhoveli, rozhodovať preto o tom bude súd.
Združenie občianskej sebaobrany ďalej tvrdí, že mesto v roku 2007 prijalo nariadenie, v ktorom sa zvýšila cena za obsluhu jedného kontajnera bez toho, aby sa zvýšilo množstvo vyzbieraného odpadu. Ako vysvetlil Ščepán, legislatíva umožňuje obciam upraviť si všeobecne záväzné nariadenie pri určovaní poplatkov za odvoz a likvidáciu odpadu buď paušálne alebo podľa množstva.
Zlé výpočty
"Celá problematika je zložitejšia ako sa zdá, mesto určuje poplatky podľa priemerných nákladov, pretože musí zabezpečiť zber, prepravu, zhodnocovanie aj zneškodňovanie odpadu," dodal Ščepán. Podľa Květona mestský podnik OLO nevypočítava poplatky za odvoz odpadu podľa nariadenia mesta, ale z priemernej hmotnosti odpadu vyzbieraného v celom meste.
Proti tomu sa však spoločnosť OLO bráni, podľa riaditeľa úseku obchodu a marketingu OLO Pavla Viteka spoločnosť poplatky nevypočítava a cena, ktorú občan platí, je daná nariadením mesta, ktoré schválili bratislavskí poslanci, čo potvrdil aj hovorca mesta Ščepán.
" My sme len sprostredkovateľ služby a máme podpísanú zmluvu s mestom," vysvetlil Vitek.
Podľa Květona v iných krajských mestách vypočítavajú poplatok za odvoz odpadu na jedného obyvateľa za deň a pri firmách za liter odpadu, kým v Bratislave poplatok vypočítavajú podľa kilogramov odvezeného odpadu.
Ako vysvetlil Ščepán, mesto cez spoločnosť OLO zabezpečuje nielen zber komunálneho odpadu, ale aj mobilný zber, odstraňovanie skládok či likvidáciu odpadu z verejných priestranstiev, pričom 10 percent z výberu poplatkov poskytuje mestským častiam.
"Pritom náklady na zber a likvidáciu odpadu v obciach s menšou rozlohou a počtom obyvateľov a v mestskej aglomerácii Bratislavy nemožno porovnávať," reagoval Ščepán.