BRATISLAVA. Aj v druhom tendri na nákup trolejbusov pre Bratislavu boli pre výslednú cenu dôležité technické parametre vozidiel. Víťazný výrobca mal preto aj podľa konkurencie lepšie postavenie.
O cene sa rozhodlo v elektronickej aukcii. Škoda/SOR vyhrala so sumou 41,62 milióna eur. Druhej z tendra, poľskej firme Solaris by však na víťazstvo nestačilo, ani keby išla ešte o pol milióna eur nižšie ako Škoda.
Okrem ceny totiž rozhodovali aj body za technické riešenie a údržbu, ktorých mala Škoda zrejme viac. Prebiť takúto ponuku sa už Solarisu neoplatilo, zastal na 44,1 milióna. „Preto sme ďalej cenu neznižovali,“ vraví zástupca Solarisu Lubomír Melichar.
Pätoro dverí ako výhoda
Trolejbusy
Aké budú jazdiť v Bratislave
do desiatich mesiacov začnú po meste jazdiť prvé z osemdesiatich nových trolejbusov Škoda 30 Tr a 31 Tr;
budú nízkopodlažné, naklonia sa pri nástupe a majú plošinu pre vozičkárov;
sú vybavené kamerovým systémom a klimatizáciou;
obsahujú zariadenie na počítanie cestujúcich.
V prvom tendri mali mať technické podmienky ešte výraznejší vplyv na výsledok. Podľa prepočtov združenia Lepšia doprava by vtedy konkurenčná firma musela pýtať za trolejbusy o 44 percent menej ako Škoda/SOR, aby ju porazila.
Do prvého tendra sa nik iný neprihlásil. Výhodu v ňom mali napríklad výrobcovia trolejbusu s pätoro dverami, čo bola Škoda/SOR.
Cenu nie je možné porovnať s prvým tendrom. Škoda nechce povedať, akú cenovú ponuku dala prvý raz. V druhom tendri začala na sume 46,77 milióna eur.
„Proces tendra bol pozastavený, dokumentácia bola zapečatená a nekonala sa ani elektronická aukcia,“ napísala o prvom tendri hovorkyňa dopravného podniku Agáta Staneková.
Nie je tak jasné, či pýtala Škoda/SOR výrazne viac, keď súťažila sama. Úrad pre verejné obstarávanie prvý tender zrušil aj pre diskriminačné podmienky.
Dodávajú aj Sofii
Okrem Bratislavy vyhrala Škoda tender na trolejbusy aj v bulharskej Sofii, dodá ich tam päťdesiat.
Na Slovensku dodala trolejbusy aj do Žiliny, Prešova a Banskej Bystrice. Súťažila tam sama.