BRATISLAVA. Pri rekonštrukcii Hlavnej stanice v Bratislave a jej okolia investor projektu Predstaničné námestie, spoločnosť Transprojekt, podal prvú žiadosť o stavebné povolenie. Tlačiť ho však budú presné termíny, ktoré si stanovili s mestom. Ak ich investor prekročí o viac ako 90 dní, mesto môže od zmluvy odstúpiť.
Odznelo to vo štvrtok večer na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Jednu z desiatok žiadostí o stavebné povolenie podal investor projektu, spoločnosť Transprojekt, v stredu 26. júna. Spoločne s mestom teraz dopracujú dodatok k Zmluve o budúcej kúpnej zmluve, investor totiž žiada o jeho doplnenie.
Mesto si s investorom v dodatku k zmluve dohodlo presný harmonogram prác, ktorý musí Transprojekt naplniť. Štartovaciu fázu má investor začať tento rok v októbri, termín začiatku výstavby komunikácii a infraštruktúry je naplánovaný podľa dodatku na november 2014, s výstavbou hlavnej budovy má investor začať koncom apríla 2015. Podzemnú električkovú trať však musí Transprojekt dokončiť najneskôr do júna 2017.
„Nedodržanie ktoréhokoľvek termínu určeného v dodatku a jeho prekročenie o viac ako 90 dní sa v prípade, že ho nespôsobil zásah vyššej moci, bude považovať za podstatné porušenie zmluvy,“ píše sa v dodatku k Zmluve o budúcej kúpnej zmluve. Mesto podľa súčasnej Zmluvy o budúcej kúpnej zmluve od projektu odstúpiť nemôže, investor totiž zatiaľ svoje záväzky podľa zmluvy plní. Prvú časť kúpnej ceny totiž zaplatil v stanovenom čase, termín odovzdania dokončenej a skolaudovanej stavby ešte nevypršal.
Spoločnosť Transprojekt sa podľa jej konateľa Igora Balla neobáva, že by termíny nestihol. Investor si však nie je istý, či mesto nebude robiť obštrukcie pri udeľovaní stavebných povolení. „Magistrát nám dal podmienku, že musíme splniť termíny, avšak jeho nezaväzuje nič.
Neviem si ani predstaviť, ako sa ja môžem zaviazať, že splním termín stavebného povolenia, pokiaľ magistrát má vplyv na to, kto udeľuje stavebné povolenia,“ uviedol Ballo. Podľa bratislavského primátora Milana Ftáčnika však mesto na udeľovanie stavebných povolení nemá žiadny vplyv, o stavebnom povolení pre investora bude rozhodovať stavebný úrad v Starom Meste.
Problémom však ostávajú nevyriešené majetkové vzťahy okolo Hlavnej stanice, ktoré dodatok k zmluve navrhnutý mestom podľa Transprojektu nerieši. Podľa investora mesto dodnes nedoriešilo ani vlastné vzťahy na týchto pozemkoch, z ktorých časť má v správe napríklad Dopravný podnik Bratislava, Mestský parkovací systém či taxislužba. Návrh mesta tak podľa Transprojektu neobsahuje napríklad ani spôsob vysporiadania práv k pozemkom počas samotnej výstavby.
Investor preto navrhol svoj dodatok k zmluve s návrhom doriešenia spôsobu odovzdania a užívania pozemkov počas výstavby, ten však mesto podľa Transprojektu neakceptovalo. Primátor Ftáčnik priznáva, že úlohou mesta bude majetkovo vysporiadať pozemky v okolí Hlavnej stanice. „Treba ich dostať na úroveň mesta, aby sme ich mohli dať k dispozícii investorovi,“ vysvetlil ďalšie kroky Ftáčnik.
Podľa Ftáčnika však zatiaľ nie je jasné, kedy dodatok k zmluve strany podpíšu, investor chce návrh dodatku ešte doplniť. Podpis preto bude záležať od požiadaviek investora, primátor môže dodatok podpísať len v prípade, že požiadavky investora budú v súlade s uzneseniami bratislavských poslancov. „Pokiaľ by boli nad rámec, tak ich môžem podpísať len vtedy, keď budú schválené mestským zastupiteľstvom,“ vysvetlil Ftáčnik. To však bude najbližšie zasadať až v septembri.
Hlavné mesto chce mať istotu, že spoločnosť Transprojekt ma reálny záujem projekt dokončiť. Investor preto musí dokázať, že je schopný projekt financovať. Pripravenosť zastrešiť projekt má Transprojektu garantovať spoločnosť Sonae Sierra, ktorá má zahraničné skúsenosti s výstavbou a prevádzkou obchodných centier i svetová poradenská spoločnosť Savills.
Projekt rekonštrukcie Predstaničného námestia a Hlavnej stanice trvá už vyše desať rokov. Spoločnosť Transprojekt má pri stanici vybudovať infraštruktúru, cesty a križovatky i podzemnú električkovú trať. Za plnej prevádzky má tiež postaviť novú stanicu.