BRATISLAVA. V stredu ráno stáli pred Primaciálnym palácom aktivisti zo združenia Nie ropovodu a ukazovali, čo sa stane, ak sa voda stretne s ropou.
Znečistenú vodu potom priniesli na mestské zastupiteľstvo, ktoré malo rokovať o trasovaní ropovodu Bratislava – Schwechat.
Od primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru) žiadali vysvetlenie, prečo nekonal skôr, keď utajený materiál o ropovode z ministerstva hospodárstva má na stole rok a pol.
Utajené CDRopovod
plánovanie ropovodu stálo štát už 11 miliónov eur;
bratislavská trasa by mala viesť cez Prístavný most, Dolnozemskú a Einsteinovu ulicu;
cekový rozpočet na ropovod je 75 až 140 milionov eur.
Cédečko s alternatívnymi mapami trasovania ropovodu, ktoré mal bratislavský magistrát minulý rok vo februári, počas minulej vlády, prevziať od autorov projektu, priniesli na magistrát aktivisti z OZ Nie ropovodu.
"Cédečko nemáme, lebo sme ho neprevzali. Podmienky prevzatia boli totiž pre náš úrad úplne neprijateľné," reagovala Jela Plencnerová, poverená vedením územného plánovania mesta.
Vraví, že prevzatím cédečka mala vziať osobnú zodpovednosť za utajenie všetkých údajov, ktoré na ňom boli nahraté.
"Nemohla som podpísať záväzok za 76 ľudí, ktorí podo mnou pracujú, ak by sme chceli tento projekt zapracovať do podkladových štúdii územného plánu," vysvetlila.
Cédečko preto podľa nej vrátili a mesto sa malo zúčastňovať zasadnutia pracovnej skupiny. "Odvtedy však nezasadla."
Poslancov však informácia šokovala. Tvrdili, že o skutočnosti mali vedieť už pred rokom a pol, keď sa udalosť odohrala. Nejaké utajovanie od vedenia mesta odsúdili.
"Toto je závažné zlyhanie," reagoval predseda najväčšieho mestského klubu SDKÚ, Most-Híd Ivo Nesrovnal.
Za horšie ako zlé skutočnosť označila poslankyňa Anna Dyttertová (KDH).
"Prečo sme to nemohli vedieť pred 1,5 rokom? To bolo tiež vecou utajovania? Občania, máte tu poslancov, ktorí o ničom nevedeli a dosiaľ im boli informácie zatajované," odkázala Bratislavčanom.
Primátor vraví, že si na prevzatie cédečka presne nepamätá. "Snažil som sa rozpamätať na tú situáciu, ale nie som si vedomý, že by som mal o tom informáciu," povedal.
Rozhodne parlamentTvrdí však, že ďalší pokus o utajovanie informácií o ropovode už neprišiel a nerozumie, prečo by sa mal takýto projekt skrývať pred verejnosťou.
"Trasovanie by malo byť predmetom verejnej diskusie. Tento princíp nie je zlúčiteľný so stavebným zákonom a tým, ako sa obstarávajú podklady na územný plán," podotkol.
K trase ropovodu sa tak poslanci vyjadrovali až v stredu. Všetci odhlasovali, že ho v meste nechcú.
Proti je aj župa. „Starý plán, ktorý predložila bývalá a teraz aj súčasná vláda, budeme pripomienkovať,“ povedal poslanec Ivo Nesrovnal (SDKÚ), ktorý je zároveň podpredsedom Bratislavského samosprávneho kraja.
„Primátora žiadame, aby pri rokovaniach vždy dôrazne dodržiaval stanovisko mesta, ktoré nesúhlasí s trasovaním cez Bratislavu,“ povedal poslanec Peter Lenč (KDH), ktorý toto uznesenie predložil.
O trase ropovodu však nerozhodne mesto, ale parlament. Ten práve pracuje na zákone, ktorý má z rozhodovania o veľkých investíciách a vyvlastňovaní vytlačiť samosprávy.
Ministerstvo hospodárstva odmietlo komentovať uznesenie zastupiteľstva. „Nikoho za našu stranu neprizvali na rokovanie a ani nám nie je známe rozhodnutie,“ povedal hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič.