BRATISLAVA. Bratislavský samosprávny kraj dlhodobo realizuje systematickú racionalizáciu a optimalizáciu siete škôl a školských zariadení. Reaguje pritom nielen na aktuálnu situáciu vo vývoji populačnej krivky, ale aj na vývoj trhu práce a na požiadavky zamestnávateľov. Regionálnu stratégiu výchovy a vzdelávania v stredných školách v BSK na roky 2013 až 2018 schválili krajskí poslanci.
Naším cieľom je vytvoriť kvalitnú a efektívnu sieť stredných škôl. Predovšetkým nám však ide o to, aby ich absolventi našli uplatnenie na trhu práce," povedal predseda BSK Pavol Frešo.
Bratislavský samosprávny kraj chce zachovať proporcionálny pomer všeobecného a odborného vzdelávania, pokračovať v optimalizácii siete škôl a školských zariadení a študijných a učebných odborov v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK a v súčinnosti s inými zriaďovateľmi ovplyvňovať sieť škôl, školských zariadení aj študijných a učebných odborov v rámci celého regiónu.
Zámerom kraja je vybudovať sieť stredných škôl a školských zariadení, ktorá bude reagovať na potreby regiónu a na ekonomicko-sociálne špecifiká BSK.
Bratislavská župa plánuje pokračovať vo vytváraní centier odborného vzdelávania a prípravy pre jednotlivé oblasti podľa požiadaviek trhu práce. Od septembra 2012 fungujú dve centrá odborného vzdelávania - pre oblasť elektrotechniky a informačných technológií na SOŠ Hlinícka 1 a pre oblasť poľnohospodárstva a rozvoja vidieka na Spojenej škole SNP 30 v Ivanke pri Dunaji. V máji na SOŠ Farského vzniklo tretie centrum odborného vzdelávania je prvým centrom v oblasti potravinárstva.
Bratislavská župa má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 58 stredných škôl, z toho 37 stredných odborných škôl, dve jazykové školy, 14 gymnázií, dve konzervatóriá a tri spojené školy (dve majú organizačnú zložku gymnázium). V školskom roku 2012/2013 na nich študuje spolu 19 567 žiakov.
TASR o tom dnes informovala tlačová tajomníčka BSK Miroslava Rácová.