
Na Základnej škole Milana Hodžu na Podjavorinskej 1 praskla stena. Riaditeľka nedovolila deťom včera vojsť do budovy, kým statik neposúdil jej stav. Deti odišli s učiteľkami na výstavu. Vyučovanie sa napokon začalo až po desiatej hodine, keď statik skonštatoval, že deťom nič nehrozí. Časti budovy sú v katastrofálnom stave, podobne sú na tom viaceré školy v Bratislave. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Riaditeľka Základnej školy Milana Hodžu na Podjavorinskej 1 Etela Hessová včera ráno nedovolila žiakom vstúpiť do školy. „V škole praskla stena. Telefonovala som preto na miestny úrad, kde mi prisľúbili, že pošlú statika, ktorý situáciu posúdi. Spolu so zástupcom sme sa dohodli, že deti do školy nevpustíme až dovtedy, kým nebudeme mať stanovisko odborníka, že im nič nehrozí,“ povedala riaditeľka.
Žiaci aj ich rodičia zostali po rannom oznámení chvíľu zaskočene stáť na školskom dvore. Deti si neskôr zložili školské aktovky v telocvični a s učiteľkami odišli navštíviť výstavy.
Prví sa vrátili späť okolo desiatej. To už bol statik Štefan Lašan s obhliadkou hotový a usúdil, že deťom žiadne priame nebezpečenstvo nehrozí. Zástupca riaditeľky Anton Procházka im preto dovolil vstúpiť do budovy školy.

Školník ukazuje na poškodený strop v šatni. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Prasklina v budove základnej školy vznikla v miestach, v ktorých sa k oveľa staršej hlavnej budove pripája malá, asi tridsaťročná prístavba.
Ako prvé si ju všimli kuchárky v pondelok ráno po príchode do práce. Nahlásili to školníkovi Emilovi Molnárovi. Ten hovorí: „V nedeľu okolo siedmej ráno to v budove akosi ruplo. Znelo to ako tupý náraz.“ Potom mu vraj zo steny spadol obraz a neskôr si všimol, že aj v novej plynovej kotolni, ktorá je priamo pod jeho bytom, odpadli z obkladu na stene kachličky. Keďže jeho byt i kotolňa sú na opačnej strane budovy, myslí si, že sadá nielen prístavba, ale celá budova: „Nehovorím, že nejako dramaticky padá, ale určite sadá.“
Školník v škole pracuje pätnásť rokov. Podľa jeho slov budovu školy už roky podmýva podpovrchová voda, ktorá steká po nepriepustných vrstvách zo svahov Malých Karpát. Začala vytekať z nepoužívanej výťahovej šachty v bývalej kotolni. Najmenej desať rokov z nej každých 40 minút musia odčerpať 200 litrov vody.
Podľa zástupcu riaditeľky problém je v riešení už asi desať rokov.
Statik po obhliadke priestorov konštatoval len zvislý posun prístavby a spochybnil kvalitu použitých materiálov i technologický postup. Kompletný posudok vypracuje do dvoch týždňov.